Česko-slovenské superfinále 2018
Hora Urpín nezdolána
Publikováno v Po. 03. prosince 2018 v rubrice NOVINKY, ZAHRANIČNÍ MISE

logo_ppeNevysoký kopec strážící od jihu přístup do Banské Bystrice dal jméno pivu, které svojí kvalitou dominuje na slovenskému pivnímu trhu a po posledním česko-slovenském superfinále i souboji českých a slovenských piv. 

Ale popořádku. Deváté superfinále První Pivní Extraligy, které se uskutečnilo v úterý 27. 11. 2018 v První pivní Tramwayi na Spořilovském Bejčkově náměstí, porovnalo kvalitu pěti nejlepších českých lahvových ležáků a pěti nejlepších slovenských ležáků. Pravda, české ležáky mají cestu do Superfinále komplikovanější. Procházejí jarním sítem základních kol, pozdně letními semifinále a podzimním finále, takže musí kvalitu prokazovat po celý rok. To slovenská piva se utkají v jediném základním kole a prvních pět piv jde rovnou do Superfinále.

Piva pro Superfinále nakupoval náš standardní nákupčí Hadži v běžné obchodní síti, slovenská piva zajistil a do Prahy přivezl, dobrý duch slovenského Craft pivovarnictví Laco Kovács. Slovenským zástupcem v degustační komisi byla další výrazná tvář slovenské pivní scény a guru homebrewingu – Peter Bobo Bognár, o jehož zápalu pro pivo svědčí mimo jiné i to, že kvůli Superfinále vsednul ráno do vlaku, absolvoval cestu Košice – Praha a po degustaci se ještě večer vracel zpět do Košic. Šestnáct a půl hodiny ve vlaku, kvůli hodinové degustaci. Obdivuhodné! Česká část komise byla kompletní až na Jirku Bejčka Stehlíčka, jehož povinnosti v Alianci P.i.v. zavedly do Plzně.

Letošní Superfinále bylo nevyrovnané a rozdíly mezi jednotlivými pivy byly velmi výrazné. Na konci se umístila piva s hodnotou přes čtyřicet bodů (Zlatý Bažant a Steiger), což je pro utkání nejlepších piv obou zemí poněkud nedůstojné. Ve středu pelotonu byla vyrovnaná piva na nelichotivých 36 až 38 bodech (Gambrinus, Březňák, Šariš a Zubr). Souboj o třetí a čtvrté místo mezi silákem Budějovickým Samsonem a Nitranským drakem Corgoněm, rozhodoval vyrovnaný rozpij na podprůměrných 35 bodech, kde se Samson ocitl na bedně díky hlasu kapitána stolu. Druhý Staropramen již odskočil o tři body, na průměrných 32 bodů. Čistý, jemně hořký a v doznívání suchý Urpiner vyhrál o parník a jenom jeho 28 bodů bylo hodno Superfinále. Hodnocení všech degustátorů se v jeho případě vzácně shodovalo a vyhrál naprosto zaslouženě. Potvrdil tak dlouholetou dominanci na slovenské scéně, se třemi vítězstvími (2013, 2014, 2018) překonal Radegast a osamostatnil se tak na čele pelotonu. Rovněž jeho zásluhou se slovenská strana dostala do vedení 6 : 3. České ležáky mají stále co dohánět. Tak s optimismem vzhůru do ročníku desátého.

Česko-slovenské superfinále 2018 – výsledky:

1. Urpiner 28
2. Staropramen 32
3. Samson 35
4. Corgoň 35
5. Zubr 36
6. – 8. Gambrinus 38
  Březňák 38
  Šariš 38
9. Steiger 43
10. Zlatý Bažant 44

 

Jan Šuráň, PPE
Foto: Peter Bobo Bognár

Napsat komentář