Degustace pšeničných piv 2016
Publikováno v Po. 19. září 2016 v rubrice NOVINKY, VLOŽENÉ SOUTĚŽE

logo_ppePrvní pivní extraliga již několikrát svým kritikům dokázala, že ženy pivu nejen rozumí, ale také se v něm vyznají a velmi rády jej pijí. Po třech letech proběhla v První Pivní Tramwayi již čtvrtá degustace pšeničných piv. Cíl podniku byl obdobný: zmapovat nabídku pšeničných piv typu weizen v běžné obchodní síti a ohodnotit případné novinky. V První pivní tramwayi tak nesměla chybět osvědčená dámská komora zkušených degustátorek.

Degustace pšeničných piv nepatří mezi stěžejní program První pivní extraligy. Ten tvoří pochopitelně klasický český ležák. Avšak realizovat pšenice formou vložené soutěže se stalo jakousi tradicí, ke které velmi rádi přistupujeme a zveme i dámy. Bylo by však mylné domnívat se, že cílovou skupinou, pro kterou pivovary pšeničná piva vyrábí, jsou výhradně ženy. Podobných mýtů a nepravd je však mezi pivní veřejností ještě mnoho. Pojďme se ale věnovat programu degustace. Po krátkém uvítání hostů, novinářů a diváků z řad široké veřejnosti prezidentem PPE Ladislavem Jaklem, proběhla krátká intenzivní instruktáž viceprezidenta PPE Honzy Šuráně: „Pšeničné pivo je podle platné české legislativy takové, při jehož výrobě byla použita nejméně jedna třetina z celkového extraktu pšenice či pšeničný slad. Ovšem například u bavorských pšeničných piv je pšeničného sladu použito více než 50%.“ Dále byly zopakovány některé podstatné informace o senzorických parametrech pšeničných piv, způsobu bodování PPE a několik technických informací o průběhu dnešní dvoukomorové degustace.

Víte že: vůně pšeničného piva je velmi odlišná od běžného ležáku českého typu. Jsou v ní cítit kvasnice, mírná kyselost a mnoho rozličných ovocných vůní, hlavně banán a hřebíček. Chuť pšeničných piv bývá dle regionu původu značně rozdílná a kolísá od nakyslé až po trpkou, nasládlou a ovocnou. Vždy se však konzumentovi dostává zajímavé harmonie chuti, jež je dána právě obsahem pšenice a druhem použitých kvasnic a typu kvašení. Hořkost i chmelové aroma pšeničných piv bývají na velmi nízké úrovni, aby nepřebíjely jejich typické atributy.

Než se dostaneme k výsledkům obou komor, pojďme se seznámit se způsobem nasazení dnešních titulů. Slovo má Petr Hrkal, vrchní nákupčí PPE: „Musím bohužel konstatovat, že nabídka pšeničných piv není příliš valná. Průmyslově vyráběné tituly českými pivovary se totiž dají spočítat na prstech jedné ruky,  neboť jich je přesně pět, přičemž novinka je pouze jedna – Lobkowicz Pšeničný Premium z Vysokého Chlumce.“

Doplňme, že hladinu českého pšeničného rybníka významně čeří slovenský pivovar Karpat. Jeho titul se jmenuje Tesco Finest Wheat, a je vyráběn pro stejnojmenný řetězec. Bohužel, jak jsme se v diskusi po degustaci obou komor shodli, svým vyzněním se blíží spíše pšenicím belgickým než bavorským. Tato vlastnost ovšem na většinu degustátorů působila spíše pozitivně, což je vidět z konečných výsledků zejména dámské komory. Posledním nabízeným titulem v běžné obchodní síti je pak jediný „čistokrevný“ zahraniční zástupce mnichovský Paulaner. Pro větší zajímavost a možnost srovnání bylo proto stávající portfolio vzorků rozšířeno na celkových deset o víceméně náhodně vybrané tituly.

ppepsenice2016

Dámská a pánské komora První pivní extraligy

Výsledky jednotlivých komor naleznete níže. Je velmi zajímavé studovat, jak si jednotlivé tituly vedly v pánské a dámské komoře. Muži postavili na první místo Weizenbier z Náchodského Primátora, vítěze londýnské World Beer Awards 2013 s titulem Nejlepší pivo na světě, jehož recept je z pera viceprezidenta PPE Jana Šuráně. Druhé místo si zasloužil Herold Bohemian Wheat Lager patřící dlouhodobě mezi etalony pšeničných piv u nás, a třetí již zmíněný Karpat. Ten se v dámské komoře umístil na prvním místě, následován Velenem z Černé Hory a třetím Lobkowiczem Premium pšeničným.

Podíváme-li se na celkové výsledky, překvapí nás absolutní souhra obou komor v hodnocení titulů z pivovarů Paulaner a MMX, z nichž druhý jmenovaný nasbíral rekordní počet negativních bodů a skončil tak s přehledem na samém chvostu tohoto pořadí.

Závěrem nám dovolte touto cestou ještě jednou poděkovat dámám a slibujeme, že si pro ně opět brzy připravíme nějakou zajímavou degustaci!

Výsledky pánské komory PPE

pořadí titul body
1. Primátor 26
2. Herold 30
3. – 4. Tesco 31
3. – 4. Velen 31
5. – 6. Marina 34
5. – 6. Krušovice 34
7. Lobkowicz 36
8. Bulovka 38
9. Paulaner 39
10. MMX 52

Výsledky dámské komory PPE

pořadí titul body
1. Tesco 30
2. Velen 31
3. Lobkowicz 34
4. – 5. Herold 36
4. – 5. Primátor 36
6. Krušovice 38
7. – 8. Bulovka 39
7. – 8. Marina 39
9. Paulaner 43
10. MMX 49

Celkové výsledky

pořadí titul body
1. Tesco 61
2. – 3. Velen 62
2. – 3. Primátor 62
4. Herold 66
5. Lobkowicz 70
6. Krušovice 72
7. Marina 73
8. Bulovka 77
9. Paulaner 82
10. MMX 101

Milan Kabrna, PPE

Napsat komentář