Slovesnké finále 2015
Pivní poušť pod Tatrami
Publikováno v St. 09. prosince 2015 v rubrice NOVINKY, ZAHRANIČNÍ MISE

logo_ppeSlovensko za posledních 25 let prakticky vyschlo. Na jižní straně Tater se nejspíš nedostává vody pro pivovary, takže ubývaly, ubývaly, až jich zůstalo pouze pět. A to je z našeho pohledu, „pupku pivního světa“, prakticky poušť. No, vybírejte z pěti pivovarů ta nejlepší slovenská piva. Vyjmenujme si je: Šariš, Hurbanovo, Vyhne, Banská Bystrica a Bytča. Tak tomu bylo do loňského roku.

Letos k nim naštěstí přibyl Kaltenecker, který je běžně k dostání v pivotékách v Praze a na Slovensku se již protlačil do celostátní distribuce.

V roce 2015 se tedy v dané kategorii, „světlý ležák s celostátní distribucí, prodávaný ve skle 0,5 l“, vyskytovalo na Slovensku jen jedenáct piv. Navíc rozhodně není jednoduché je koupit. Piva jako Popper z Bytče, Martiner s regionální působností a Kelt, dodávaný především v plastu, jsou v Bratislavě, v supermarketech prakticky nedostupné a ve specializované pivotéce Vám bezelstně řeknou. „Ale to sú slovenské pivá, tie nevedieme“. Tím pádem je pro letošek v hodnocení nemáme. Proto se nemůžeme divit, že v posledních dvou letech soutěžilo jenom sedm piv. Letos tedy přibyl Kaltenecker, Mimo soutěž jsme navíc zařadili Ikkonu 12 %. Mimo soutěž proto, že byla v lahvích 0,33 l a rozhodně není v běžné distribuční síti.

Mimo soutěž IKKONA 12 %  43 bodů

Z výsledků je patrné, že o slovenském králi musel rozhodnout dodatečný rozpij, který vyzněl lépe pro Šariš, která tak získala právo pyšnit se titulem „nejlepší slovenský ležák za rok 2015“. Druhý Urpiner zase potvrdil stabilní formu, když na druhém místě skončil již potřetí. O postupujícím do Česko – Slovenského finále, kam se dostávají nejlepší čtyři piva z obou zemí, rozhodl druhý rozpij. Tam zase dopadl lépe Topvar a odsunul konkurenčního Zlatého Bažanta na nepostupovou pozici.

Celková úroveň soutěže byla průměrná, vítězové byli vcelku fádní a poražení na posledních místech opravdu špatní. Ale zkušenost posledních let nám říká, že ve finále dokáží slovenská piva překvapit.