Česko – slovenské superfinále 2013
PPE vybírala nejlepší „federální“ ležák.
Publikováno v Po. 04. srpna 2014 v rubrice NOVINKY

logo_ppeJiž počtvrté usedli členové První Pivní Extraligy k degustačním stolům, aby porovnali čtyři nejlepší slovenské a české ležáky, vzešlé z národních soutěží a určili vítěze tohoto prestižního souboje.

První ročník této soutěže se konal ve spořilovské hospodě První Pivní Tramway a vítězem se stal prémiový ležák  z pivovaru Litovel. Další dva ročníky pak proběhly v prostorách slovenského pivovaru Kaltenecker se slovenskými vítězi Sitňanem resp. Zlatým Bažantem.

Konání čtvrtého ročníku bylo přeneseno zpět do První Pivní Tramwaye, degustační komise zasedla ve složení šest kmenových členů PPE + dva hosté, bohužel však tentokrát bez zástupců Slovenska.

Byli jsme zvědavi, nakolik česká piva využijí domácího prostředí, potažmo složení poroty, aby se po dvou letech opět ujaly vlády nad bývalou federací. Nakonec však k tomu chyběl jen velmi malý krůček, neboť dvě nejlépe hodnocená piva dosáhla v degustaci shodný počet bodů!

Při degustaci ležáků plzeňského typu se hodnotí vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, na základě tohoto hodnocení pak přidělí degustátor danému vzorku určitý počet bodů od jedné (mimořádně dobrý) do devíti (mimořádně špatný). Pro případ, kdy více vzorků obdrží stejný počet bodů, má ve svých stanovách První Pivní Extraliga tři možné způsoby řešení.

1. Pokud není nutné určit pořadí, obsadí vzorky se stejným počtem bodů stejné dělené místo.

2. Pokud je nutné určit pořadí, realizuje se mezi vzorky, se stejným počtem bodů tzv. rozpij, kterého se zúčastní pouze tyto vzorky a na základě jeho výsledku se určí pořadí.

3. Pokud i rozpij skončí nerozhodně, nebo ho není možné z nějakých důvodů provést, určí se konečné pořadí prostřednictvím expertního hlasu kapitána stolu (Captain of Table).

Všechny tyto operace se samozřejmě provádějí anonymně před odtajněním vzorků, na rozpij se dokonce používají jinak označené sklenice, aby nedošlo k ovlivnění porotců. A právě až expertní hlas kapitána stolu rozhodl o tom, že vítězem dramatického souboje čtvrtého ročníku česko – slovenského superfinále se stal banskobystrický Urpiner před nošovickým Radegastem se shodným ziskem 31bodů.

Jen o bod více, 32, obdržel třetí Corgoň, původem z Nitry, dnes vařený v Heinekenu Hurbanovo.

A 34 bodů, tedy jen o dva více než vítěz, získal Svijanský Rytíř a obsadil tak čvtrtou příčku. I na dalších místech se celkem pravidelně střídají česká a slovenská piva, na posledním místě skončil Stein z produkce vyhnanského pivovaru Steiger.

Bánskobystrický pivovar Urpiner je jeden z mála, ne-li snad jediný nezávislý průmyslový pivovar na Slovensku s produkcí běžných titulů a jedním speciálem, 16st. Urpiner Exklusiv, s poměrně bohatou historií, zaujala např. někdejší výroba dvacítky Portera. Bylo by jistě zajímavé, kdyby se pivovar pokusil tuto výrobu obnovit, třeba jen v rámci limitované edice. Pivovar se také může pochlubit slušnou řádkou ocenění z domácích i zahraničních pivovarských soutěží, v degustacích PPE na sebe upozornil Urpiner již před děma lety, když v soutěži o nejlepší slovenský ležák obsadil dělené 2.-3. místo.

1. Urpiner Premium 12st. Banskobystrický pivovar a.s. 31b.
2. Radegast Ryze Hořká 12 Nošovice, SABMiller 31b.
3. Corgoň 12% Heineken Hurbanovo 32b.
4. Svijanský Rytíř Svijany, LIF Holding 33b.
5. Kozel Premium Velké Popovice, SABMiller 36b.
6. Zlatý Bažant Heineken Hurbanovo 37b.
7. Pernštejn Světlý ležák Pardubický pivovar a.s. 38b.
8. Stein 12 Vyhne Steiger a.s. 39b.

Vítězi gratulujeme!

Petr Hrkal, PPE

 

Napsat komentář