05/2021
Dokonáno jest: 12. ročník zná všechny semifinalisty
Publikováno v Pá. 21. května 2021 v rubrice NOVINKY

logo_ppeDne 12.5.2021 se uzavřel maratón základních kol 12.ročníku První Pivní Extraligy o nejlepší český ležák, vyráběný v průmyslových pivovarech. A nebyla to věru práce lehká, nakonec to jste se mohli dočíst i v reportážích  z minulých kol.

Ani poslední, tedy páté základní kolo nebyla procházka růžovým sadem, na porotce čekalo hned dvanáct vzorků, z kterých bylo třeba vybrat posledních pět semifinalistů.

Tahle poněkud nestandardní situace vyplynula z průběhu letošního neobvyklého ročníku (covidy, karantény, lockdowny, zákazy, příkazy..)  a také z dlouhodobě se měnící situace v zásobování průmyslovým ležákem.

Doby, kdy se prakticky všechny české značky daly sehnat v tehdy začínajících pivotékách, jsou nenávratně pryč. Pivotéky tento segment až na pár výjimek zcela opustily a jejich roli částečně  převzaly velké řetězce, které pochopily, že se čtyřmi druhy piva  z velkých pivovarů už nevystačí.

Zde je ovšem zakopaný psíček, neboť tyto obchody také neberou všechno. V rámci různých regionálních programů propagují  spíše místní značky, na druhou stranu se leckdy díky nevybíravé cenové politice dostávají s dodavateli do sporů, končícími i ukončením spolupráce.

Většinu vzorků z malých pivovarů je pak tedy nutné nakupovat v příslušných regionech i za pomoci již osvědčené sítě subdodavatelů. Těm také patří náš velký dík!

No a když už to nejde jinak, tak musí sám nákupčí skočit do káry a jet na Vysočinu dokoupit potřebné tituly.

I přes tyto peripetie se nám nakonec podařilo sehnat celkem 54 relevantních vzorků, ze kterých jsme vybrali tentokrát  dvacet dva semifinalistů. Tedy pět z pátého kola, z ostatních, kde bylo méně účastníků, po čtyřech plus jeden lucky looser, který na pátém místě získal nejméně bodů, v tomto případě havlíčkobrodský Rebel.

No ale teď je třeba zamést před vlastním prahem :

Prezident řekl, že to tam mám napsat, tak to tam píšu. Že někdo nemůže přijít jednou či dvakrát, se dá pochopit, i když termíny jsou dopředu známy a všemi odsouhlaseny.

Ale že někdo nepřijde třikrát, či dokonce čtyřikrát? Fuj! Hanba! Trestné panáky!

Zbytek svedeme na kovida a pojďme dál.

V pátém základním kole nás čekala jedna zajímavá změna. Zatímco jindy se snažily pivonošky nanést všechny vzorky co nejrychleji, popoháněny Bejčkovými stopami, tentokrát na to byla Zuzana sama. A zvolila jiný postup. Odmítla pomoc někoho dalšího a vše od naliti vzorků až po donášku ke stolu dělala sama. Intervaly mezi donáškami jednotlivých druhů se tak pohybovaly okolo 75 sekund. Ideální čas na to vzorek prozkoumat, očichat, ochutnat, zapsat dojmy. Všechny vzorky pak tím pádem byly degustovány ve stejné kondici.

Pro příští degustace určitě podnět k zamyšlení.

Porotci měli tentokrát poměrně brzy jasno, dokonce Láďa ani neodevzdal jako poslední!

I tak ovšem došlo na rozpij o poslední postupové místo, ten s přehledem vyhrál vratislavický Konrad.

Překvapil Nymburský Francinův ležák, který spolu s  přerovským Zubrem obsadil první dělené místo. Dalším postupujícími jsou pak na čtvrtém místě Braník a k mé radosti 3. pelhřimovský Poutník, jedno z piv, pro které jsem si musel osobně dojet.

Smutný pohled je ovšem, tak jak už bývá při základních kolech zvykem, na druhý konec tabulky. O pivech ze Strakonic toho bylo i zde napsáno mnoho, místní kamarádi už nás nemají rádi, ale co naplat, 57 bodů tentokrát pro Dudák Premium je opravdu propadák. O tom také svědčí odstup 14 bodů od předposlední Chotěboře, jejíž umístění vzbudilo diskuzi, neboť zatímco polovina porotců s ní neměla problém, druhá půlka jí dala takříkajíc přes hubu. A to bez ohledu na to, kdo z které lahve ochutnával.

Ostatní vzorky patřily k šedivému průměru, jejich hodnocení najdete v přiložené tabulce.

My si teď (s radostí) od ležáků odpočineme, semifinálová a finálová kola přijdou na řadu na podzim.

Léto pak vyplníme různými vloženými soutěžemi, už v úterý 25.5.jsou na programu průmyslové Ipičky. A jak to dopadne, to bude předmětem příští reportáže.

5.kolo výsledky :

1.-2. Zubr Premium Přerov
1.-2. Francinův ležák Nymburk
3. Poutník Premium Pelhřimov
4. Braník jedenáctka Staropramen
5. Konrad Premium Vratislavice
6. Platan 11 Protivín
7. Starobrno 11 Medium Starobrno
8. Kumburák Premium Nová Paka
9. Rohozec Premium Rohozec
10. Gambrinus Patron Premium Gambrinus
11. Chotěboř Premium Chotěboř
12. Dudák Premium Strakonice

Petr hrkal, PPE

Napsat komentář