1/2019
První kolo desátého ročníku vyhrál suverénně Klášter
Publikováno v Pá. 15. února 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppeAno, je to přesně tak, První pivní extraliga již zahájila desátý ročník soutěže, která pivním spotřebitelům přináší cenné informace o tom, jak si stojí jednotlivé ležáky českého typu v rámci velkých a středních pivovarů České republiky. Porotci nastoupili posilněni o náhradníka, příznivce piva z Izraele, pana Uriho. Degustovalo se nakonec deset pivních vzorků, jako vždy ve slepé degustaci s posouzením senzorických vlastností.

Překvapivě se na spodním konci startovního pole ocitl Svijanský Rytíř, kterého porotci ohodnotili průměrnou šestkou, tedy jako pivo „špatné“, stejně jako předposlední postřižinský Francinův ležák. Oba vzorky vykazovaly množství chyb a vad. V kategorii průměrných skončily Prezident z Chodovaru, Rychtář a Ostravar a těsně za postupujícími skončil o jeden jediný bod Pernštejn. Trojici postupujících na druhém až čtvrtém místě tvoří Žatec, Tambor a Gambrinus a, jak již bylo uvedeno na začátku, přesvědčivý vítěz prvního kola, světlý ležák Klášter Premium.

Bystrý pozorovatel si jistě povšimne devítibodového rozdílu mezi dvěma pivovary skupiny Lobkowicz, vítězným Klášterem a Rychtářem z Hlinska, jakož i překvapivého nástupu Žatce a Tambora mezi pivní elitu. Uvidíme, jak si povedou v semifinále!

Než přejdeme k tabulce s kompletními výsledky, nechme promluvit izraelského hosta Uriho o jeho dojmech z degustace, z našeho sdružení, První pivní extraligy a z českého pivovarnictví vůbec:

„Přestože české pivo znám, byl jsem velmi překvapen širokým spektrem pivovarů, které Vaše země vybudovala. Degustace byla zaměřena na český ležák a většina vzorků splňovala vysoký standart, který by obstál kdekoli ve světě. Aniž bych byl pivovarským profesionálem, mám pivo velmi rád, jsem jeho nadšeným konzumentem. Bylo pro mě velkou zkušeností postavit se po bok zkušených degustátorů První pivní extraligy a posuzovat pivo podle stanovených kritérií.

To, co mne však nejvíce oslovilo je fakt, že První pivní extraliga není v žádném případě spojena s vlastními pivovary, ale nakupuje vzorky k degustaci v běžné obchodní síti, čímž směřuje svou pozornost na pivo, které se nakonec dostane ke spotřebiteli, tedy na spotřebitele samotného. Senzorické vlastnosti, tedy barva, chuť, hořkost, plnost a říz byly posuzovány s vysokou profesionalitou a s přísným dodržením důrazu na vlastnosti typické pro český ležák.

Byla to pro mě velká zkušenost a potěšení a hlavně jsem se přiučil i tomu, jak vlastně správně posuzovat pivo. Myslím, že jsem se do českého piva hluboce zamiloval.“

I my tímto děkujeme našemu příteli Urimu z Izraele za krásná slova a budeme se jistě těšit zase někdy na shledanou s jeho novou láskou, českým ležákem.

Poř. Pivo Objem alk. Pivovar/Skupina Počet bodů
  1. Klášter Premium 5,00% Pivovary Lobkowicz Group 32
2.-4. Žatec Premium 4,80% Žatecký pivovar/Carlsberg 36
2.-4. Tambor Světlý ležák 4,50% Pivovar Tambor, Dvůr Králové 36
2.-4. Gambrinus Plná 12 5,20% Asahi Breweries 36
  5. Pernštejn Premium 12 5,00% Pivovar Pernštejn Pardubice 37
6.-7. Chodovar Prezident Premium 5,00% Rodinný pivovar Chodovar 41
6.-7. Rychtář Premium 5,00% Pivovary Lobkowicz Group 41
  8. Ostravar Premium 5,10% Molson Coors 45
  9. Postřižinské Francinův ležák 5,10% Pivovar Nymburk 48
10. Svijanský rytíř 5,00% LIF Holding 49

Druhé kolo 10. ročníku První pivní extraligy se bude konat 4. března 2019 od 19:00 opět v První Pivní Tramwayi na Spořilově.

pm

Napsat komentář