1.semifinále 2019
Zubr rázně vykročil za obhajobou titulu!
Publikováno v Po. 09. září 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppePrvní semifinále soutěže o nejlepší ležák nabídlo vcelku vyrovnané pole předložených vzorků, s výjimkou obou konců tabulky. Zatímco na čele dominoval přerovský Zubr s velice slušným ziskem 29 bodů (průměr 3,625), na chvostu zůstal trčet Bernard s hanebnými 44body (5,5). Právě humpolecký ležák vzbudil po ohlášení výsledků bouřlivé diskuse, neboť zatímco šest porotců ho naprosto strhalo, zbylí dva členové poroty s ním byli naopak spokojeni a řadili ho do horních pater tabulky.

Po odtajnění a vyhlášení konečného pořadí byla na pokyn kapitána stolu přinesena kontrolní láhev a znovu degustována. A vida! Všichni porotci zůstali pevně na své straně zákopu, čímž se potvrdilo rčení, že není na světě pivovar ten, aby se zavděčil pivopíčům všem…

Ale vraťme se k průběhu samotné degustace. Ostatní vzorky v kolekci již tolik emocí nevzbudily a tak se porotcům většinou dařilo zachovávat předepsanou poker face s výjimkou bouřliváka Maxe, jemuž jeho horká argentinská krev nedovolovala jen tak lehce přejít ústrky, kterými ho  – dle jeho mínění – předložené vzorky iritovaly.

Došlo to dokonce tak daleko, že v jednu chvíli musel být napomenut kapitánem stolu slovy: „Nevyváděj tak, doma v pampě bys to chlastal, ani bys okem nemrknul!“

Na to milý Max kontroval slovy: “ To je pravda, u nás v Argentině je Braník považován za craftové pivo!!! “ a maloval dál šestky sedmičky a osmičky jen to svištělo.

Výsledková listina pak přináší několik zajímavostí, které stojí za povšimnutí. První místo přerovského Zubra, který tak rázně vykročil za obhajobou loňského vítězství.

V této souvislosti bychom také rádi upozornili na probíhající obchodní válku mezi PMS a řetězcem Albert. Skupina PMS, mající ve svém portfoliu kromě Zubra také Litovel a hanušovickou Holbu (mimochodem další letošní semifinalisté PPE!),  odmítla přistoupit na nevyhovující obchodní podmínky a její piva tak v Albertech nenajdeme. Trochu komplikace pro nákupčího PPE, nicméně PMS držíme palce, dle našeho názoru prodávat český ležák leckdy i pod deset korun za láhev je z hlediska dnešních cen až nemravné a někde se to prostě projevit musí.

Na druhém místě překvapila Chotěboř, po nevyrovnaných výkonech z poslední doby tentokrát svěží a pitelná, uvidíme zda udrží formu do dalších bojů.

Třetí místo rovněž překvapení, benešovský Ferdinand se poprvé probil až do finále.

Na čtvrtém nenápadný dělník piva Pardál, skromně číhající na svoji šanci.

A poslední postupující Gambrinus jen o prsa korejské ženy porazil svého slavnějšího bráchu z Plzně. O lahvové verzi PU byly již popsány tuny papíru, ani nyní se nevyvarovala obvyklých chyb, i když ne v takové míře jako v některých minulých degustacích, information available tady.

Drobné senzorické vady vykazovaly i další nepostupující tituly, Černá Hora, Klášter a Platan.

Druhé semifinále proběhne v První Pivní Tramwayi dne 17.9. od 19h a jako vždy bude veřejně přístupné.

Závěrem poděkování úžasným pivonoškám, všech 10 x 8 vzorků stihly tentokrát nanosit v úžasném čase 6:32!

Též Béďovi a Lidušce za opakované dodávky vzorků z moravskoslezské oblasti.

Petr Hrkal, PPE

Výsledky 1.semifinále 2019:

1. Zubr  29 b
2. Chotěboř premium 31 b
3.  Ferdinand Benešov 34 b
4. Pardál Echt 35 b
5.  Gambrinus 12° 36 b
6.-7. Pilsner Urquell 37 b
6.-7. Černá hora Páter 37 b
8.  Platan Protivín 38 b
9.  Klášter Premium 39 b
10.  Bernard sv. ležák 12° 44 b

Napsat komentář