15+: Silná piva, silné výsledky, silné diskuze
Publikováno v Po. 08. srpna 2022 v rubrice NOVINKY

logo_ppeVedle svého hlavního programu, kterým jsou průmyslovými pivovary vyráběné české ležáky, se PPE se poměrně systematicky věnuje dalším stylům z produkce těchto. Tato činnost má dva hlavní cíle a to jednak vůbec zmapovat situaci na trhu a druhak všechny získané vzorky řádně otestovat a ohodnotit.

Seance konaná 22.7. v První Pivní Tramway se jmenovala 15+ a jak název napovídá, šlo o tzv. silná piva ovšem tedy běžně dostupná v obchodní síti  A protože více hlav více ví, povolali jsme opět do akce dámské křídlo složené z odbornic, které o pivu hodně vědí a většinou se jím také tak či onak profesionálně zabývají  Nasazení dámského křídla má ještě jeden specifický aspekt. Zatímco na běžné základní kolo nestačí Láďa přijímat omluvenky typu mám rýmičku nebo stůně mi pejsek, v tomto případě bývá účast pánů porotců stoprocentní..

Po prozkoumání situace se podařilo sehnat sedm vzorků české výroby s předpokládaným EPM (některé labely neuvádí..) alespon 15 a více.

A aby byla větší legrace nasadil jsem tam jednoho cizopsa a to Argus Strong, což je marketová značka Lidlu. Ten se podle všech známek nyní vyrábí v Polsku, ale dříve ho vařil také třeba vratislavický Konrad, takže nějaká ta česká stopa by tam taky byla.

Představme si ve zkratce jednotlivé vzorky podle údajů z etiket či přímo z jejich domovských stránek:

Svijanský Baron 15% – ležák silný alc. 6,5%  Primátor 16 Exklusiv (Maibock)   alc 7,5%  Primátor 21 Imperial – Imperial Lager alc. 9%  Regent Kníže – dříve premium speciál 16 – alc. 7,2  Nová Paka Valdštejn – sv. speciál alc. 7%  Ferdinand 15 d´Este – spodní kvašení 7dní, zrání 90 dní, EPM 15% alc. 6,5%  Samson Bock – plnosladové pivo typu BOCK, alc. 6,1%  Argus Strong – strong premium beer alc 7,%

A jak si vedly jednotlivé tituly  při degustaci? Protože  dam se zúčastnilo pouze šest, uvádím pro přehlednost i bodový průměr.

Dámská sekce

 1.-3. Regent Kníže                   26b  – prum. 4,33

         Svijanský Baron

         Primátor 16

 4.-.5. Nová Paka Valdštejn       31b    prum. 5,17

          Ferdinand 15

 6.-8.  Primator 21                    33b    prum 5,5

          Argus

          Samson Bock

celkový průměr : 4,98 na vzorek

 

 Pánská sekce

1. Argus                          31b     prum. 3,875 

2.-3.  Sv. Baron                 32b                4

          Regent Kníže

4. Primátor 16                   33b                 4,125

5. Ferdinand                     34b                 4,25 

6. Valdštejn                      35b                 4,375 

7. Primátor 21                  38b                 4,75 

8. Samson Bock              39b                 4,875 

celkový průměr 4,28 na vzorek

  

 A jak dopadl celkový součet?

1.-2.  Svijanský Baron      58b

           Regent Kníže

3.       Primátor 16                 59

4.       Argus                           64

5.       Ferdinand                   65

6.       Valdštejn                     66

7.-8.  Samson Bock            72

          Primátor                      21

 

Z uvedeného je vidět, že dámy tentokrát byly daleko více krutopřísné než jejich protějšky.  Přesto jsou ve svém důsledku výsledky téměř shodné až na jednu výjimku a tou byl právě lidlovský Argus. K jeho nasazení do soutěže mě vedly mj. četné recenze na pivních serverech. Tam totiž autoři věděli, že se pivo vaří v Polsku a prodává v Lidlu a podle toho byli patřičně „chytří“. Tak jsem byl zvědav, jak si povede v anonymní soutěži s podobnými pivy. A výsledek se dostavil.

Mohu jen prozradit, že večerní debata o tom, proč byl  v jednotlivých komorách hodnocen tak odlišně, nabyla  intenzity, která zdaleka přesáhla význam tohoto titulu na českém trhu…

Co závěrem: Nabídka  tzv. silných piv na českém komerčním trhu není příliš pestrá, informace  o složení poskytují výrobci většinou pouze v mezích zákona, přesto se mezi nimi dá najít kousek, který vyhoví vkusu i náročnějšího pivomilce.

Nu a nakonec – s další společnou degustací jsou nyní na řadě dámy. Copak si asi na nás nachystají?

Petr Hrkal, PPE

Napsat komentář