2/2019
Vzpoura outsiderů, vítězem Záviš
Publikováno v Út. 12. března 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppe

Vítězem je Záviš, ovšem nikoli známý lidový bard, ale stejnojmenný ležák z poličského pivovaru. Jeho vítězství jen podtrhlo překvapení druhého kola.
Degustace se kromě šesti stálých členů zúčastnili dva náhradníci, osvědčený Radek Pekárek a také velký milovník a znalec piva Pavel Robek z restaurace T:Anker. Jeho dojmy z degustace si můžete přečíst v dolní části článku.


Změnu doznala i sestava pivonošek, za nemocnou Markétu zaskočila neméně zdatná Monika, která v součinnosti s ostřílenou kolegyní Zuzanou zvládla nanosit všechny vzorky v čase jen těsně přes 6 minut, díky čemuž byl maximální rozdíl teplot mezi prvním a posledním vzorkem pouhý jeden stupeň Celsia. Holky děkujem!

A tak mohla seance regulérně začít. Úroveň nanesených vzorků byla přeci jen o něco vyšší než v prvním kole, jak se shodla většina porotců, s výjimkou obávaného sekerníka Maxe, který bez milosti popravoval jeden titul za druhým. Naštěstí nadělil všem rovnou měrou, a tak to celkový rating příliš nenarušilo.

Porota se pak ještě v anonymní části soutěže shodla, že sedm vzorků bylo vcelku obstojných, zatímco tři vykazovaly zjevné senzorické chyby. Ty také s poměrně značným odstupem obsadily poslední tři místa. Zato v boji o postup do semifinále bylo pěkně těsno, o čtvrtém postupujícím musel nakonec rozhodnout rozpij.

Vyhlášení výsledků přineslo překvapení, předpokládání favorité vyhořeli a postupová místa obsadila piva, která v minulých ročnících patřila spíše k šedivému průměru.
Teď už zůstává pouze očekávání, zda své ambice potvrdí i v následujících bojích.

Příští, 3.základní kolo se koná opět v První Pivní Tramwayi dne 2. 4. 2019 od 19 h a je jako vždy veřejně přístupné.

2. základní kolo PPE o nejlepší český ležák 2019

1. Záviš 12° Polička 32  
2.-3. Ferdinand 12° Benešov 33  
2.-3. Platan 11° Protivín 33  
4. Originál Budějovický Budvar České Budějovice 34 (rozpij)
5. Březňák světlý ležák Pivovar Velké Březno 34 (rozpij)
6. Regent Premium Pivovar Bohemia Regent 37  
7. Březnický Ležák Pivovar Herold Březnice 39  
8. Rebel Premium Pivovar Havlíčkův Brod 45  
9. Ježek 11° Pivovar Jihlava 47  
10. Poutník 12° Pivovar Poutník Pelhřimov 48  

A zde příspěvek pana Pavla Robka, který se degustace PPE zúčastnil poprvé.

Dne 4. 3. 2019 jsem měl možnost a čest se účastnit jako host dalšího kola hodnocení První pivní extraligy. Předmětem hodnocení bylo 10 vybraných vzorků ležáků z běžné obchodní produkce. Velmi na mě zapůsobila nestrannost a objektivita zvoleného způsobu hodnocení a nezávislost, se kterou hodnotitelé posuzují a hodnotí vzorky z hlediska senzorických vlastností.

Žádné z hodnocených piv, dle mého hodnocení, výrazně nevybočilo – nebylo vysloveně špatné, ale ani výrazně nadprůměrné. To se ukázalo i v rámci celkového výsledného pořadí stanoveného na základě hodnocení všech hodnotitelů. Výše přidělených bodů se odlišovala (de facto) u jednotlivých hodnotitelů minimálně, a to na základě individuálních chutí a
preferencí.

Ještě jednou děkuji za pozvání a za možnost se účastnit skutečně objektivního hodnocení bez osobních preferencí hodnotitelů.

Pavle díky a těšíme se zas někdy příště!

Petr Hrkal, PPE

Napsat komentář