2. semifinále 2017
Když je Plzeň dobrá, tak je prostě dobrá
Publikováno v Pá. 20. října 2017 v rubrice NOVINKY

logo_ppeAlespoň pokud jde o točenou v dobré hospodě, prostě tam, kde jak praví klasik, „ten vrchní to pivo vyloženě hejčká.“ To se však nedalo říci o její lahvové sestřičce, přinejmenším z pohledu degustátorů První Pivní Extraligy. Vždyť ze sedmi minulých ročníků skončila pětkrát v základním kole a jen dvakrát postoupila do semifinále, kde opět skončila fiaskem.

Letos zdá se, že se karta začíná obracet a při druhém semifinále, které proběhlo 17. října 2017 v První Pivní Tramwayi, dokonce zvítězila naprosto suverénním způsobem. Ale pojďme od začátku.
Napřed jsme museli překonat několik Taxisových příkopů v podobě rozkopaných chodníků, abychom se do hospůdky vůbec dostali. Poté jsme mezi hosty (degustace jsou veřejně přístupné!) přivítali i dva zástupce pivovarské branže, a to paní Zuzanu Kondačovou, obchodní zástupkyni pivovarů Zubr, Holba a Litovel, a pana Jaroslava Smolíka, obchodního zástupce pivovaru Chotěboř.

Zatímco prvně jmenovaná dáma odjížděla spokojena (Holba postoupila z děleného 3.-5. místa do finále), její kolega už tolik důvodů k radosti neměl. Chotěboř Premium totiž skončila poslední se ziskem 50 bodů, což je na semifinále opravdu špatný výsledek. Zde je třeba uvést, že do každé degustace se kupují tři půllitrové láhve daného vzorku, přičemž je dbáno na to, aby všechny pocházely z jedné šarže. Porovnáním obsahu všech tří láhví chotěbořského ležáku se zjistilo, že vykazovaly stejné senzorické vady. Nešlo tedy o nějaké špatné vymytí či vadný uzávěr, jak se někdy stává. Chybu je tentokrát třeba hledat jinde.

Stejně jako se porota shodla na posledním místě, shoda panovala i na opačném konci tabulky: zcela suverénně zvítězil Plzeňský Prazdroj s pouhými 26 body a poprvé se tak probojoval do finále. Za povšimnutí stojí také druhé místo Braníku se ziskem 30 bodů. Toto pivo, pro které mají pivní fajnšmekři většinou jen pohrdavé úšklebky, se tak čas od času v naší soutěži stává nenápadným černým koněm a po roční přestávce je to jeho druhá finálová účast.

Dalšími finalisty jsou vedle již zmíněné Holby také Pardál Echt a velkopopovický Kozel Premium. Naopak v poli poražených skončili jak loňský vítěz Březňák z produkce Heinekenu, tak předloňský Rychtář Hlinsko, s nimi pak vedle již zmíněné Chotěboře ještě náchodský Primátor a ležák z Uherského Brodu.

V součtu s prvním semifinále došlo ke kuriózní situaci, kdy do finále nepostoupil ani jeden z vítězů předchozích sedmi ročníků. Český ležák PPE pro rok 2017 tak bude mít zbrusu nového vítěze.
Který to bude, na to si musíme počkat do 14. Listopadu 2017, kdy se opět v První Pivní Tramwayi uskuteční finálová degustace, jako vždy od 19 hodin a jako vždy bude veřejně přístupná.

2. semifinále 2017, výsledky:

1. Pilsner Urquell   26
2. Braník Ležák     30
3.-5. Holba Premium   32
3.-5. Pardál Echt        32
3.-5. Kozel Premium    32
6. Rychtář Premium      33
7. Uherský Brod  Premium 34
8. Primátor Premium        35
9. Březňák Ležák V.Březno    38
10. Chotěboř Premium      50

Petr Hrkal, PPE

 

Napsat komentář