3/2021
Strakonice popraveny dámami i pány
Publikováno v Po. 19. dubna 2021 v rubrice NOVINKY

logo_ppeTak upřímně? Na tuhle degustačku jsme se opravdu všichni moc těšili. Taky byla stoprocentní účast. Nikdo z nás si totiž nechtěl nechat tuto výjimečnou událost ujít. Domluvili jsme se s Mončou z pivovaru Trilobit, naší xnásobnou náhradnicí, když někdo ze stálých členů PPE se nemůže dostavit. No, a domluva zněla, že by bylo zajímavé sestavit i dámskou sekci, která by ochutnala totéž co my, a zjistit tím případné rozdíly mezi ženskými a mužskými chutěmi.

Na to jsme ji oponovali, že to už zde bylo několikrát, ale vždy to bylo v tak zvaných vloženkách, kdy se ochutnávají jiná pivka než klasické světlé české ležáky dostupné v běžné maloobchodní síti, což je hlavní pole degustací PPE. Takto jsme s účastí dámské sekce degustovali pšenice, černá piva a další. Na to, ale Monča vytáhla opravdu silný argument. Povídá: „Já bych sezvala JEN baby, co se okolo piva pohybují, vaří ho, či prodávají, zkrátka odbornice na slovo vzaté…“

Tak to je ale jiná. No jelikož my jsme První Pivní Extraliga, a tak máme pro strach uděláno a nebojíme nižádné výzvy. Nu a taxme tuhle hozenou pivní rukavici s potěšením zvedli a zaúřadovali jsme. Bylo potřeba vybrat jiný prostor, neb v těchto krušných dobách, nejde jen tak otevřít První Pivní Tramway, aby tam napochodovalo 18 lidí, že jdou degustovat… Navíc musel nákupčí zdvojnásobit počet nakoupených piv. Ještě k tomu jsme chtěli dámskou sekci po degustaci tak trochu pohostit. No, ale vložené úsilí se vyplatilo. Byl to úžasný zážitek pro obě degustační komise, jak první dámskou, tak i tu pak naší pánskou. Opravdu si všichni dávali pozor, aby jim nic neuniklo a pivka zhodnotili dobře a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Není to jednoduché, když tam před vámi degustovaly takové osobnosti z pivního světa, a taxme si nechtěli ani my chlapi, uříznout ostudu. A se stejným pocitem se mi přiznaly i degustátorky.

Před samotnou degustací dam měli jak náš president Láďa, tak i vicepresident Honza promluvy. Shrnu to do věty: Extrémní hodnocení si nechte na extrémní pivní zážitky. Tady si uvědomte, CO DEGUSTUJETE! Nečekejte žádné zázraky, ale ani, aspoň si myslíme, žádné nepitelné hrůzy.

No a pak už to začalo. Naléval Hadži, a jelikož byl v této pozici snad poprvé, ač se snažil, tak přišel brzy na to, že ani nalévání do skel tak, aby čtyři byly z jedné lahve a druhé čtyři z druhé lahve a ve všech osmi sklech bylo stejně piva a sklenice šly na plac naráz, není úplně jednoduchá disciplína. Taxem mu ani neměřil čas nánosu, byť se náhradní pivonoška Terezka snažila jak mohla…

Dámy oddegustily, pivonošky vymyly sklenice a hurá ke stolům a jde degustit PPE. No bylo to, aspoň podle mne, dosti vyrovnané kolo. Já osobně jsem se vešel do rozptylu bodů od 4 do 7.

Po té se sečetlo dámské kolo a pak i kolo PPE, no a pro zajímavost to pak sečetl náš vrchní skrutátor Buri i dohromady. Co si z těch výsledků kdo přečte je jeho věc. Stálo by to asi za důkladnější rozbor, ale to není již moje práce. 

Nyní odtajním, které dívky a ženy na pozvání Moniky Linkové účast přislíbily a také přišly. Byly to tyto nádherné slečny a dámy.

Ing. Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Markéta Kabrnová, Trilobit a stabilní pivonoška První Pivní Extraligy.

Mgr. Monika Linková, jednatelka ve společnosti PIVOVAR TRILOBIT s.r.o.

Ing. Jana Olšovská, vedoucí analytické zkušební a senzorické laboratoře – Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (Jana mi řekla, že jí říkají doktorka piv).

Johana Potužníková, pivovar Budějovický Budvar n. p. marketing, On trade development manager a spolupráce s malými pivovary.

Ing. Lenka Straková, vrchní sládková v pivovaru Proud.

Jana Strážnovská, pivovar Zichovec, obchodní oddělení.

Tereza Šulcová, šéfredaktorka ve vydavatelství Výzkumný ústav pivovarský a sladařský.

Na výsledcích je vidět, že se přeci jenom chutě pánů a dam dost liší. Před samotnou degustací vyslovil Láďa zásadní tezi, že se mohou chutě a tím pádem výsledky degustací mezi pánskou a dámskou sekcí výrazně lišit spíše v jiných pivech, ale že ve světlých ležácích českého typu je to méně pravděpodobné. No, jak se dočtete z dále z výsledků, tak to vyloučené není. Halt někdy i Láďovy teze ukáží své meze.

V podstatě lze napsat, že kromě jednoznačně havarovaného Krále Šumavy byla ta piva vyrovnaná. Více v přiložené Buriho tabulce.

Jinak se degu nám všem tak líbila, že ji budeme jistě opakovat, neb tenhle dámský spolek je opravdu na úrovni a je radost je při práci pozorovat a hlavně paxe s nimi o své názory zdravě pohádat, i když k tomu vlastně ani moc nedocházelo.

Zapsal Jirka Bejček Stehlíček.

Nyní již k výsledkům

Dámy svojí degustací seřadily piva takto:

1. Zlatopramen 35
2.-3. Lobkowicz 36
2.-3. Regent 36
4. Kutná Hora 39
5. Budvar 33 40
6.-7. Staropramen 41
6.-7. Rychtář 41
8. Chodovar 44
9. Herold 46
10. Benediktin 47
11. Král Šumavy 49

Kdežto členové První Pivní Extraligy hodnotili takto, z čehož první čtyři postupují:

1. Herold 32
2. Rychtář 35
3.-4. Zlatopramen 37
3.-4. Regent 37
5.-6. Chodovar 38
5.-6. Lobkowicz 38
7.-9. Benediktin 39
7.-9. Kutná Hora 39
7.-9. Staropramen 39
10. Budvar 33 44
11. Král Šumavy 51

Pro zajímavost Buri spočítal obě degustace dohromady:

1. Zlatopramen 72
2. Regent 73
3. Lobkowicz 74
4. Rychtář 76
5.-6. Herold 78
5.-6. Kutná Hora 78
7. Staropramen 80
8. Chodovar  82
9. Budvar 33 84
10. Benediktin 86
11. Král Šumavy 100

 

Napsat komentář