4/2024 Večer plný překvapení
Publikováno v Čt. 25. dubna 2024 v rubrice NOVINKY

logo_ppe

Mašina První Pivní Extraligy se, bez ohledu na přízeň či nepřízeň počasí, neúprosně a neustále valí dopředu a přináší přehled o stavu pivního trhu ležáku v českých zemích. Nehledí přitom na bývalou slávu renomovaných značek nebo postavení přehlížených outsiderů v preferencích pivařů. Prostě v PPE, narozdíl od politiků, opravdu měříme všem stejně, padni, komu padni. A včera opravdu padalo.

Čtvrté základní kolo, patnáctého ročníku proběhlo tradičně v Bejčkově První Pivní Tramwayi a přineslo nečekané výsledky. A to i bez Bejčka, který dal tentokrát přednost divadelní „gultůře“. Tentokrát sice chybělo vícero stabilních členů (Buri, David a Bejček), ale osvědčení náhradníci (Marcela Titzlová, Tomáš Maier a Petr Markvart), se zhostili svých povinností se ctí a ve vysoké kvalitě.

Samotná degustace začala rekordem, když naše krásné a rychlé pivonošky dokázaly nanést jedenáct vzorků za neuvěřitelných 6 minut a 46 sekund, a ještě se u toho usmívaly. Takže degustující měli všechna piva opravdu čerstvá a mohli je posuzovat vedle sebe čerstvě po nalití i po tzv. vyčichnutí. Výsledky byly překvapivé. Na konci pelotonu se s odstupem seřadila trojice ostravský Mustang, břeclavský Kanec a trochu nečekaně i Zlatopramen, která inkasovala 46 a 48 bodů. S velkým odskokem a velmi vyrovnaný byl souboj ve středu tabulky, mezi třetím až osmým místem, kde se pivovary lišily pouze o tři body a rozdíly mezi nimi byly opravdu minimální. Z tohoto souboje, opravdu těsně, jenom o jeden bod, postoupily sousedící podkrkonošské pivovary Rohozec a Nová Paka, které před branami semifinále nechaly stát renomované značky Zubr, Prazdroj a Budvar.

Kvality prokázal druhý Platan Premium odskočený o tři body. Toho zase zcela zaslouženě, o další tři body, přeskočil krušovický Bohém. Ten byl hodnocen všemi degustátory vzácně vyrovnaně, a to 4, 4, 4, 3, 3, 4, 4, 4. Takovou vyrovnanost degustujících jsme snad ještě nikdy nezaznamenali. Za pozitivum můžeme konstatovat, že nikdo z degustujících neznamenal v žádném vzorku diacetyl, obvyklou to neřest českých ležáků. Základní kola se završí za čtrnáct dní a potom budeme znát dvacítku piv, které se poperou o titul Ležák roku PPE. K tomu jim přejeme pivovarské „Dej Bůh štěstí!“

1. Bohém Krušovice 30
2. Platan Premium Protivín 33
3.-4. Rohozec Dvanáctka 36
  Nová Paka Kumburák 36
5.-6. Patriot  37
  Zubr Grand 11 % 37
7. Prazdroj 38
8. Budvar Original 39
9. Zlatopramen 46
10.-11. Břeclavský Kanec 48
  Mustang Ostrava 48

 

Napsat komentář