5/2017
Kozel zahradníkem a Zubr z medu!
Publikováno v St. 05. dubna 2017 v rubrice NOVINKY

logo_ppeSlovutní degustátoři První pivní extraligy se sešli na své letos již páté degustaci a uzavřeli tak pro letošní rok všechna základní kola. Opět bylo nad čím jásat, stejně jako pozdvihnout obočí. Ani v této základní skupině totiž nechyběly vzorky, které byly špatné, ba i velmi špatné.

Pozastavme se nejprve nad portfoliem z pivovaru Strakonice. V minulém čtvrtém základním kole byl nasazen Otavský zlatý, který získal 57 bodů a skončil na posledním desátém místě. Ve třetím kole bojoval Král Šumavy a obsadil rovněž desáté místo se 46 body a dnes se do bojů zapojil třetí prémiový titul strakonického pivovaru, Dudák premium světlý ležák, který byl pro změnu rovněž desátý se 45 body! Pokud bychom tyto konkrétní bodové výsledky zprůměrovali, dojdeme k číslu 6. Takovou známku dostal každý z těchto tří vzorků od každého degustátora v každém ze tří posledních kol! Šestka je na Bejčkově stupnici hodnocení „Špatné“! Snad nejlépe vystihuje tuto zoufalou strakonickou situaci poznámka pana Hadžiho, který si do okénka HOŘKOST u posledně jmenovaného Dudáka poznamenal: „nehraje roli“!

Další zajímavostí, která jistě stojí za povšimnutí, je zoufalý boj Gambrinusu Excelent, který dnes obsadil osmé místo. Na české pivní scéně to není žádný nováček, ale pravděpodobně se vynakládá více energie do marketingu než do výroby. Excelent se totiž profiluje #posvyose jako samostatná značka, jejíž cílovou skupinou jsou mladí lidé. Tomu odpovídá i propagace na Colours of Ostrava nebo při skateboardových závodech. Jen pro úplnost dodejme, že vlajková loď Gambrinus světlý ležák obsadil v minulém kole dělené 1.- 4. místo s 31 body a postoupil do semifinále.

Třetí pozdvihnuté obočí večera degustátoři zaznamenali u moravského pivovaru se zubří hlavou ve znaku. Prémiový ležák z Přerova byl totiž plný sirupové až medové chuti. Připomeňme, že v loňském finále obsadil Zubr skvělé druhé místo, pouhý bod za vítězným Březňákem! Letos ovšem končí již v základním kole. Pole poražených uzavírá Olivětínský Opat z broumovského pivovaru se 46 body, který ani v loňském čtvrtém základním kole nezískal výrazný úspěch, když obsadil sedmé, tedy také nepostupující místo.

Páté základní kolo bylo uzavřeno velmi podobně jako to čtvrté, neboť i nyní stanuly na prvních čtyřech místech vzorky se stejným počtem bodů a postupují tak houfně všechny do semifinálových kol. Sluší se rovněž poděkovat našim věrným pivonoškám Markétce a Zuzance za obhájení rychlostního rekordu nánosu jedenácti vzorků pod sedm minut a také dvěma náhradníkům Radkovi a Martinovi, kteří se svého úkolu zhostili velmi zodpovědně, byť to pro druhého jmenovaného byla velká osobní premiéra.

Celkové výsledky 5. základního kola

1. – 4. Kozel 31b
1. – 4. Louny 31b
1. – 4. Uherský Brod 31b
1. – 4. Černá Hora 31b
5. Chodovar 33b
6. – 7. Poutník 37b
6. – 7. Klášter 37b
8. Excelent 38b
9. Zubr 42b
10. Dudák 45b
11. Opat 46b

Milan Kabrna PPE

Napsat komentář