Bylo to takové romantické odpoledne
Publikováno v Po. 09. září 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppePrvní pivní extraliga kromě své hlavní soutěže o český ležák roku připravuje a provádí každý rok různé typy „vložených soutěží“. Po dnes již tradičním „Králi Prahy“, který srovnává 11° a 12° světlé ležáky malých pražských minipivovarů, se tohoto roku degustační jury rozhodla navštívit některé z těchto pražských minipivovarů v jejich domovském prostředí, ovšem za předpokladu, že provozují u pivovaru vlastní pivovarskou hospodu či restauraci. Do soutěže byly zařazeny pivovary na okraji Prahy, do kterých se běžnou MHD člověk hned tak nedostane.

První část této nové vložené soutěže pod názvem „Vybrané pivovarské restaurace malých pivovarů na předměstí Prahy“, zaměřená na tzv. Sektor Jih, tedy území od jižního okraje perimetru ruzyňského letiště, až k okraji Jižního města a zahrnovala náročnou trasu, která začínala v Chýni a končila v Uhříněvsi (původní plán dojet až do Dolních Počernic se nakonec ukázal jako příliš ambiciózní). I tak náročný plán, obsahující 88 km přejezdů mezi hospodami po letně rozkopaných komunikacích, vyžadoval maximální disciplínu porotců (jež se však s přibývajícími pivy začala vytrácet) i andělskou trpělivost řidiče, který na rozdíl od velitele vozu nedegustoval a byl tudíž nucen vtípky na téma zajížděk a netrefení snášet zcela střízlivý. Akce proběhla symbolicky 21. srpna 2019 mezi 15:45 a 22:00 a nakonec porovnávala pouze pět pivovarů, Chýni (která ovšem nevaří a podává Falkenštejna), Třebonice, Lochkov, Dolní Břežany a Uhříněves. Původně plánovaný Gwern byl nakonec vynechán z důvodu časové tísně (zavíračka ve všední den ve 20:00).

Ve všech restauracích se porovnával jako první vzorek ležák českého typu (ani zde Chýně nevyhověla, neboť měla Falkenštejn pouze polotmavý) a jako druhý libovolné pivo zbytku produkce, které se hodnotily „mimo soutěž“. Členové PPE se zaměřili nejenom na servírovaná piva, ale i na úroveň obsluhy, popisu jednotlivých pivních druhů a na prostředí. Den byl krásně letní, takže si to porotci opravdu užili (jak je ostatně vidět na fotografiích).

Výsledky hodnocení kategorie český ležák (hodnotilo pouze 5 porotců běžnou degustační škálou 1-9):

Pivovar Vzorek body cena za 0,5l
1)Pivovar Uhříněves  Alois 11° 18 b 43 Kč
2-3)Pivovárek Třebonice  Světlý ležák 11° 19 b 41 Kč
2-3) Pivovar Lochkov  Světlý ležák 11° 19 b 43 Kč
4)Pivovar Dolní Břežany  Světlý ležák 12° 20 b 37 Kč
5)Pivovar Chýně Polotmavý ležák 12° 23 b 42 Kč

Pozn. – u Chýně nebyl vlastní ležák ani ležák z produkce Falkenštejn, byl tedy mimo styl

Jak je vidět z hodnocení, kromě Chýně všechny pivovary byly v zásadě srovnané v rozmezí dvou bodů (tedy 0,5 bodu na hodnotitele), což je považováno za velmi vyrovnané, zejména s ohledem na porovnávání různých pivovarů od jednoho z nejmenších v Třebonicích až po mamuta s obří hospodou a restaurací typu Uhříněves s velkou výtočí, kde to večer hučelo jako v úle.

Z dalších piv (druhý vzorek) degustovali porotci pestrý repertoár, a to v Chýni tmavý Falkenštejn 13, v Třebonicích Kukuřičný ale 11, v Lochkově Bezinku 10, v Dolních Břežanech Sv. Václava 13 a Uhříněvsi závěrečný Porter 16, který také zvítězil jako mimosoutěžní pivo.

Bylo to prostě takové romantické odpoledne!

-pm-

Napsat komentář