Česko-slovenské superfinále 2012
Opětovně utržený Zlatý Bažant!
Publikováno v St. 05. června 2013 v rubrice NOVINKY, ZAHRANIČNÍ MISE

Praha: První pivní extraliga standardně hodnotí a degustuje v pěti základních kolech ležáky českých pivovarů. Jediná naše podmínka je, že takový ležák musí být dostupný v široké maloobchodní síti. 4 nejlepší z loňského roku se v mezinárodní soutěži utkalo se 4 nejlepšími slovenskými.

Česko-slovenské superfinále je tradiční soutěž, ve které První pivní extraliga porovnává a historicky dokládá úspěchy a kvalitu českých a slovenských pivovarů. V letošním roce (2013) se superfinále uskutečnilo v sobotu 25. května 2013 v Rožňavě, v rámci 7. Pivných slávností pivovaru Kaltenecker.

Stejně jako v loňském roce, zvítězil slovenský ležák Zlatý Bažant. Ten se od roku 1967 vyrábí v pivovaru Hurbanovo. V roce 1995 vstoupil do pivovaru Heineken, jako majoritní vlastník. V USA má Bažant název Golden Pheasant. V České republice se vyrábí v licenci pivovarem Starobrno v Brně a je tedy možné jej běžně koupit i u nás.

Degustační komise byla tentokrát tvořena čtyřmi členy První pivní extraligy a čtyřmi zástupci Slovenska, v čele s ředitelem pivovaru Kaltenecker Ing. Ladislavem Kovácsem a jeho sládkem Marianem Bednárem. Za poměrně jasným vítězem již byly bodové zisky dost vyrovnané.  Druhé místo obsadil ležák Konrad z Vratislavic, Svijany byli třetí, Litovel na čtvrtém místě, na pátém až sedmém místě se stejným počtem bodů skončili slovenský Šariš, české Krušovice a slovenský Corgoň. Topvar se umístil na osmém místě.

Zajímavé bylo porovnání, jak by hlasovaly jednotlivé národní sekce. Zatímco v české části by výsledky byly velmi podobné a opět by s přehledem zvítězil Zlatý Bažant, slovenská část by upřednostnila ležák z Litovle a poměrně vysoko by se umístil i slovenský Šariš (2.-4. místo). Celkově bylo letošní Česko-slovenské superfinále mnohem vyrovnanější než loni, když všechny vzorky se tento rok vešly do rozpětí devíti bodů (loni 15 bodů) a 2.-8. místo dělilo bodů pouze pět.

Česko-slovenské superfinále výsledky:

1. Zlatý Bažant 28 bodů SVK

2. Konrád 32 bodů CZ

3. Svijany 33 bodů CZ

4. Litovel33 bodů CZ

5.-7. Krušovice 35 bodů CZ

5.-7. Corgoň 35 bodů SVK

5.-7. Šariš 35 bodů SVK

8. Topvar 37 bodů SVK

Milan Kabrna, Petr Buriánek  PPE