Česko-slovenské superfinále 2014
Zastavme se! Slováci ožili! A Urpiner porazil česká piva.
Publikováno v St. 27. května 2015 v rubrice NOVINKY

logo_ppeSlovenský pivní trh je maličký, produkuje ani ne deset původních ležáků, zatímco ten český přes padesát. Ale kvalita slovenských lagerů je s těmi nejlepšími českými zcela srovnatelná.

Potvrdila to i anonymní degustace spolku pivních znalců První pivní extraliga, která se v úterý 26. května konala v pražské restauraci První Pivní Tramway. Česko-slovenské superfinále pořádala již pátým rokem a slovenská piva si v něm opět vůbec nevedla špatně.

Superfinále pro rok 2014 předcházela loňská celoroční série degustací českých ležáků, z nichž čtyři nejlepší postoupily do „federálního“ klání:   Radegast, Klášter, Staropramen a Lobkowicz. U slovenských piv stačilo i loni provést pouze finále bez základních kol a semifinále, právě pro malou nabídku tamního trhu. Postupily ležáky Urpiner, Šariš, Corgoň a Zlatý bažant.

Loňské čtyři nejlepší české a čtyři nejlepší slovenské lagery se tedy utkaly až nyní v tradičním superfinále a výsledky nebyly bez překvapení.  Staropramen a Klášter skočily na posledních místech, zatímco dvě ze tří medailí putují na Slovensko. O vítězi ale rozhodl až barážový rozpij, protože Urpiner i Radegast získaly shodný počet bodů. Rozpij pak skočil už jednoznačně, 7:1 pro Urpiner.

Zajímavostí byly neobvykle velké rozdíly mezi jednotlivými degustéry. Vítězství dvou prvních vzorků mohlo být ještě výraznější, ale jeden degustér zrovna je umístil až mezi poslední piva. Nedá se vyloučit, že měl pivo z vadných lahví.

Taková významná událost by si žádala důstojné vyhlášení výsledků, to však proběhlo ve spěchu a zmatku. Barman, který měl zrovna službu, nás totiž vymrskal mokrým hadrem i s reportérem slovenské televize Joj, který tam zrovna točil rozhovor s jedním z našich členů. Bylo totiž třeba uvolnit místo pro hosty, kteří však nepřišli. Slovenský divák tedy jako hlavní moment degustace uvidí … ten hadr.

Výsledky:

 

1.Urpiner                            27 (7:1)

2.Radegast                          27 (1:7)

3.Šariš                                 28

4.Corgoň                             31

5.-6.Zlatý bažant                35

5.-6. Lobkowicz                  35

7.-8.Klášter                         38

7.-8.Staropramen               38

Láďa

Napsat komentář