Česko-Slovenské superfinále 2015
Jak to Slováci Čechům zase nandali v jejich hlavní disciplíně
Publikováno v Pá. 12. února 2016 v rubrice NOVINKY, ZAHRANIČNÍ MISE

logo_ppeNa tradičním místě – v  První Pivní Tramwayi  – proběhlo již šesté česko-slovenské superfinále anonymní degustační soutěže První pivní extraligy (PPE), kde soutěžily čtyři nejlepší české a čtyři slovenské ležáky, které postoupily z obou národních finále, proběhlých loni v listopadu a prosinci.

Slovenský trh není tak bohatý na ležáky jako český, ale i s nákupem soutěžních vzorků byl na Slovensku problém, což potvrdil i Jan Šuráň.

„Nákup čtyř vzorků slovenských piv nebyl vůbec jednoduchý, ve slovenských supermarketech není problém sehnat české ležáky, v průměru se objevují v počtu kolem 25 druhů, ale problém je na Slovensku sehnat čtyři druhy slovenských ležáků v jednom supermarketu. Nakonec se mi podařilo koupit všechny čtyři vzorky v supermarketu Tesco v Dubnici, v ostatních supermarketech jako je Kaufland či Globus, měli maximálně jeden druh slovenského ležáku a Lidl se držel své osvědčené značky Argus,“ popsal svou zkušenost s nákupem slovenských piv Jan Šuráň.

„Na Slovensku je ale kupodivu všude k dostání Kozel,“ podotkl k tomu nákupčí českých piv Petr Hadži Hrkal.

„Končíme dnes program ročník 2015 česko-slovenským superfinálem a zároveň tím začínáme další rok degustací První pivní extraligy“, řekl v úvodu soutěžního večera prezident PPE Ladislav Jakl.

Všichni byli zvědaví, zda se po minulých letech podaří českým ležákům porazit slovenské. Jak veliké bylo ale zklamání, když po rozpiji o 2. místo byly vyhlášeny celkové výsledky a na prvních třech místech se objevily jen ležáky slovenské.

O vyrovnanosti soutěže svědčí i výsledky vítězů národních finále, kdy český vítěz obsadil v superfinále předposlední místo a slovenský vítěz skončil na posledním, tedy osmém místě.

„Gratuluji vítězům ze Slovenska a doporučuji českým pivařům, aby nad slovenskými pivy neohrnovali nos, vždyť jsou to stejná a mnohdy i lepší piva než ta česká,“ zhodnotil výsledky superfinále Ladislav Jakl.

1 Topvar 30
2 Urpiner 32 (5:3 v rozpiji)
3 Corgoň 32 (3:5 v rozpiji)
4 Zlatopramen 35
5 Starobrno 36
6 Louny 37
7 Rychtář 38
8 Šariš 42

Radek

 

Napsat komentář