Degustace pšeničných piv 2013:
Velen? Velen!
Publikováno v Pá. 07. června 2013 v rubrice VLOŽENÉ SOUTĚŽE

Už je to tak. Překvapivým vítězem degustace pšeničných piv, pořádané První Pivní Extraligou, se stal Velen z pivovaru Černá Hora. Ale popořádku.

Praha Spořilov 5.6.2013: Pšeničným pivům se PPE věnuje poměrně systematicky. Ve středu 5. 6. proběhla v První Pivní Tramwayi již třetí degustace věnovaná tomuto pivnímu stylu (reportáže z předchozích degustací si můžete přečíst v rubrice Vložené soutěže). Cíle podniku byly dva: jednak otestovat nové pšeničné pivo z Krušovic, jednak obecně zmapovat nabídku pšeničných piv typu weizen v běžné obchodní síti.

Komerční výrobě se v současné době věnují čtyři pivovary: Primátor Náchod, Herold Březnice, Černá Hora a nově i Krušovice. To pravda není mnoho. Proto bylo zařazeno ještě pšeničné pivo z minipivovaru Permon Sokolov, stáčené do půllitrových láhví, které nákupčí PPE označil za běžně dostupné, neb jsou k dostání hned v několika pražských pivotékách. Pokud jde o nabídku zahraničních pšeničných piv, je situace v českých resp. pražských obchodech ještě tristnější. Kromě Paulanera, který je k dostání prakticky všude, nabízí už jen řetězec Billa značku Erdinger Weissbier a Kaufland marketové pivo Stephans Brau Hefeweizen. I tak byla tedy dohromady sestavena kolekce osmi vzorků a mohlo dojít k plnohodnotné degustaci.

Jak se již o vložených soutěží stává tradicí, degustace byla prováděna dvoukolově – v prvním kole samotnými členy PPE, v kole druhém skupinou půvabných mladých dam, které se však svého úkolu zhostily neméně zodpovědně, ba až fundovaně. Díky tomuto systému vznikly hned tři výsledkové listiny. První na základě hodnocení členů PPE, druhá dle úsudku mladých dam a třetí – absolutní – je součtem bodování obou komor. Z tohoto důvodu se také vzorky nebodovaly tak, jak je běžné při normálních degustacích, ale určovalo se pořadí od 1. do 8. místa, aby se předešlo případným rozdílům v kalibraci. Jak je vidět z výsledkových listin, o témata k dlouhotrvající následné debatě nouze nebyla. Hlavním překvapením bylo právě vítězství Velena a to dokonce s velkým náskokem před druhým Primátorem.

Jistě dobře víte, a vyplývá to i z mnoha debat na pivních serverech, že toto pivo v minulosti prokazovalo jistou nevyrovnanost, což se projevilo mj. i při naší loňské degustaci pšenic. První Pivní Extraliga míní, že těmto výkyvům je již odzvoněno, neboť jeden její člen se kolegům skromně svěřil, že na jeho doporučení se začal při výrobě používat jiný kmen kvasnic.
Druhým překvapením byl propad německých piv, od Paulanera by se až šesté místo moc nečekalo. Stephans Brau je typické marketové pivo téměř bez chuti a zápachu a Erdinger, zakoupený v Bille na Proseku, byl vyloženě havarovaný, navzdory expiraci 10/2013! Třetí pozoruhodností je pak jistě ten fakt, že obě degustační komory se ve výsledcích prakticky shodly, rozdíl je maximálně dvě místa. Dámy také v následné debatě potvrdily, že se ve svých úsudcích častokrát shodovaly s pány z PPE.

Jaké jsou tedy závěry akce?
1. Bylo konstatováno, že nový produkt, Krušovické Pšeničné je poměrně zdařilý kousek. Svěží, lehce pitelné pivo s přiměřenou vůní a slabší plností danou nižší stupňovitostí, se může stát hitem letošního léta, pokud ovšem nějaké přijde.
2. Bylo konstatováno, že situace v obchodní síti, pokud jde o pšeničná piva typu weizen, není příliš slavná. Běžně dostupný je pouze Primátor, nyní nově Krušovice a Paulaner. Ostatní se vyskytují jen v některých vybraných prodejnách. PPE soudí, že je zde prostor k zamyšlení jak pro české pivovary, tak pro manažery obchodních řetězců.

Závěrem by PPE chtěla ještě jednou poděkovat mladým dámám za skvěle odvedenou práci. Holky prostě do toho daly všechno, jak je vidět z reportážních záběrů. Tak se těšíme zas někdy příště.

Degustace pšeničných piv 2013: MUŽI
pořadí titul body
1. Velen  Černá Hora 15
2. Krušovice Pšeničné 21
3. Primátor Weizen Náchod 25
4. Permon Sokolov Pšeničné 40
5.- 6. Herold Bohemian Wheat Lager Březnice 44
5.- 6. Stephans Brau Hefeweizen 44
7. Paulaner Hefe-Weissbier 46
8. Erdinger  Weissbier 53
Degustace pšeničných piv 2013: ŽENY
pořadí titul body
1. Primátor Weizen Náchod 28
2. Velen  Černá Hora 29
3.-4. Krušovice Pšeničné 34
3.-4. Herold Bohemian Wheat Lager Březnice 34
5.- 6. Permon Sokolov Pšeničné 36
5.- 6. Paulaner Hefe-Weissbier 36
7. Stephans Brau Hefeweizen 46
8. Erdinger  Weissbier 48
Degustace pšeničných piv 2013: TOTAL
pořadí titul body
1. Velen  Černá Hora 44
2. Primátor Weizen Náchod 53
3. Krušovice Pšeničné 55
4. Permon Sokolov Pšeničné 76
5. Herold Bohemian Wheat Lager Březnice 78
6. Paulaner Hefe-Weissbier 82
7. Stephans Brau Hefeweizen 90
8. Erdinger  Weissbier 101

Hadži