2. semifinále 2014
Velká uherská anabáze se smutným koncem
Publikováno v St. 08. října 2014 v rubrice NOVINKY

logo_ppeVeliká anabáze kolem shánění ležáku z Uherského Brodu, účast břevnovského sládka Martina Vávry v porotě, vítězství ležáku Lobkowicz Premium a postup loňského vítěze, ryze hořkého Radegastu, to byly hlavní zajímavosti na druhém semifinále pátého ročníku pivních degustací První pivní extraligy, které proběhlo 7. října ve slavné pražské restauraci První Pivní Tramway.

Společně s Lobkowiczem a Radegastem postupují do velkého finále, které je přichystáno na 4. listopadu, ležáky Starobrno, Samson a Bakalář. Vyřazeny jsou zástupci z Litovle, Braníku, ležák Dačický, Krušovice 12 a Uherský Brod.  Z prvního semifinále postupují Staropramen, Poutník, Gambrinus, Svijanský rytíř a Klášter.

Náš nákupčí hlásil už týden před degustací, že se mu po celé Praze nedaří sehnat prémiový ležák z Uherského Brodu. Poctivě objel všechny hypermarketové firmy a pivotéky, přes některé se snažil pivo objednat i z meziskladů. Sháněli jsme i v Brně, vše marno. Začali jsme se radit, co s tím. Nabízely se varianty: odložit semifinále (a znejistit tak pivovary, které na naše výsledky čekají, a tím zpochybnit svou korektnost), nahradit nedostupný vzorek (dostupnost je přece naším základním kritériem pro zařazení piva do ročníku) prvním nepostupovým vzorkem z příslušného kola (a vyvolat otázky, jestli si tu dostupnost neulehčujeme) nebo vzorek prostě vyřadit a udělat semifinále devítičlenné.

Pro PPE je zcela charakteristické, že jsme si vybrali možnost čtvrtou: shánět a shánět, do poslední chvíle. A tak jsme nakonec sehnali dobrovolného spolupracovníka PPE Vachona, jehož akční rádius na Zlínsku dával jisté naděje. Obětavý Vachon objel Vizovice, Slušovice i jejich okolí, ale vyšťoural jen vídeňský ležák Kounic. Néé, to nechceme, musíme mít Premium. Zajel tedy do Znojma a tam až ve čtvrtém superhypermarketu vypátral pohřešovaný vzorek. Nakoupil příslušný počet lahváčů a jal se přemlouvat řidiče autobusů, aby je odvezli do Prahy. Marně. A protože jeho obětavost nezná mezí, zajel druhý den brzo ráno do Brna, našel autobus do Prahy a u něj mezi cestujícími ochotného kurýra, který objemnou tašku za mírný obolus odvezl na Florenc. Tam čekajícího zástupce PPE čekalo překvapení. Kurýr by se klidně mohl živit jako topmodelka (a možná se tak i živí). Milá slečno, jestli tohle třeba náhodou čtete, jste srdečně zvána na finále. Bylo by nám potěšením, kdybyste předala diplom vítězi!

No, zpět k pivu. Z Florence do domácí pivotéky na Starém Městě, pak po vychlazení transport v termotašce do První Pivní Tramwaye a tam s předepsaným předstihem srovnání teploty s ostatními vzorky. Takového úsilí, peněz a trampot! A výsledek? Beznadějně poslední místo s odstupem deseti bodů, vliv přepravy vyloučen. A jestli nám to stálo za to? Stálo. My nejdeme nejsnazší cestou, ale tou, která vede ke korektnosti a serióznosti našich výsledků.  Aťtostojícotostojí.

Výsledky 2. semifinále: 1. Lobkowicz Premium 29 b., 2. Starobrno Medium 30, 3. – 4. Samson světlý ležák a Bakalář světlý ležák 31, 5. Radegast ryze hořký 33, 6. Litovel Premium 34, 7. Braník ležák 35, 8. Dačický 36, 9. Krušovice 12 37, 10. Uherský Brod Premium 47.

Láďa      

Napsat komentář