Finále 2012
Třetí ročník První pivní extraligy je za námi!
Publikováno v Pá. 09. listopadu 2012 v rubrice NOVINKY

Praha Michle 7. listopadu 2012 – Celoroční soutěž o nejlepší světlý ležák se dočkala svého finálového klání, když členové občanského sdružení Pivní pivní extraliga otestovali deset nejlepších českých ležáků, které se do závěrečného kola propracovaly z celkového počtu 55 ležáků dostupných v běžné obchodní síti!

Jakým způsobem soutěž probíhá? Vzorky jsou hodnoceny přísně nezávislým způsobem (piva jsou zakoupena v běžné obchodní síti a testující neznají při degustaci jejich identitu) pomocí odborníky uznávaného Cuřínova hodnotícího schématu Výzkumného ústavu pivovarského. „Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný český ležák měl mít. Na základě celkového subjektivního dojmu z vybalancování těchto vlastností hodnotí degustátoři na škále od jedné do devíti,“ vysvětluje místopředseda První pivní extraligy a uznávaný pivní technolog Jan Šuráň. Pořadí je stanoveno prostým sečtením bodového zisku všech osmi degustátorů, kdy je v případě shodného výsledku dvou piv na předních pozicích rozhodnuto pomocí takzvaného „rozpije“ – zde účastníci v doplňující degustaci vyberou, kterému ze dvou vzorků dávají přednost.

A jak tedy dopadl ročník 2012? Jak už se stalo zvykem, výsledky byly opět překvapivé a zejména vítězné pivo nepochybně vzbudí zaslouženou pozornost laické i odborné veřejnosti. Přesto jsme i letos nalezli několik „styčných bodů“ s předchozími ročníky – vyzdvihnout musíme zejména výsledek pivovaru Litovel, jehož pivo se podruhé za sebou propracovalo na stupně vítězů, za úctyhodné lze pak označit i umístění Svijan, jejichž Rytíř se do finále jako jediný vzorek dokázal propracovat v každém ze tří dosud konaných ročníků (2010: páté místo; 2011: třetí místo).

Výsledky byly extrémně vyrovnané, mezi jednotlivými pivy byly minimální rozdíly a mezi deseti finálovými vzorky jsme nenašli žádné slabé nebo dokonce havarované pivo. Před čtvrtými Svijany a třetí Litovlí se na stříbrné příčce umístil vratislavický Konrad, když k překvapení všech degustujících zvítězily Krušovice. Na výsledcích třetího ročníku První pivní extraligy se přitom vzácně shodla prakticky celá degustační komise tvořená poučenými laiky i pivovarskými odborníky včetně výjimečně hostujícího Ing. Martina Slabého z respektovaného Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. O kvalitě letošního finále svědčí i pouhých 26 bodů pro vítězné Krušovice (tedy průměrné hodnocení 3,25 bodu) – pro srovnání, loňský vítěz Zubr dostal 27, předloňský vítěz premiérového ročníku Rohozec pak získal 28 bodů.

„V naší soutěži sledujeme výhradně senzorické vlastnosti a nezabýváme se předsudky. Byli bychom rádi, kdyby podobně postupoval český pivař. Aby se nebál experimentovat, aby se nebál zahodit své předsudky a aby zkusil ochutnat pivo, aniž by už dopředu věděl, jak mu to bude chutnat,“ poznamenal k výsledkům Ladislav Jakl, prezident občanského sdružení První pivní extraliga. V roce 2013 se těšíme na shledanou. Dej Bůh štěstí!

Jan Modrák

Absolutní pořadí o nejlepší Český ležák 2012 dle PPE!

POŘADÍ NÁZEV BODY
1. Krušovice 26
2. Konrád 28
3. Litovel 29*
4. Svijany 29*
5. Ježek 30
6. Lobkowicz 31
7. Zlatopramen 32
8. Březňák 33
9. Louny 34
10 Rychtář 35

* V závěrečném rozpiji o 3 místo, zvítězil Litovel a odsunul tak Svijany na 4 místo.

Napsat komentář