Finále 2015
Vítězem 6. ročníku se stal Rychtář
Publikováno v Pá. 20. listopadu 2015 v rubrice NOVINKY

logo_ppe18. listopadu 2015 proběhlo v tradičních prostorách První Pivní Tramwaye vyvrcholení šestého ročníku degustační soutěže První Pivní Extraligy. Ta si klade za cíl v poctivých anonymních degustacích bez předsudků a mýtů posuzovat kvalitu českých ležáků a během série základních kol, semifinále a finále postupně najít ty nejlepší.

Ročník 2015 opět nabídl souboj více než padesáti piv světových i provinčních značek. Z piv dostupných v běžné obchodní síti jsme tentokrát otestovali 52 vzorků piv (má-li jeden pivovar v nabídce několik značek ležáku, vybrali jsme vždy ten hlavní, vlajkový). V pěti základních kolech a později i dvou kolech semifinálových jsme se dočkali řady příjemných i nepříjemných překvapení, které nám znovu a znovu připomínaly, jak ošidné bývá posuzování piva v rámci jeho značky, marketingových aktivit a image pivovaru.

Teprve anonymní degustace odkryla to, jak alespoň v naší skupince osmi degustátorů vnímáme každé jednotlivé pivo a jeho senzorické vlastnosti. Opět tak, jako už v několika předchozích ročnících, vypadly v základním kole Pilsner Urquell i Budvar a až do finále se nejen na jejich úkor propracoval například podceňovaný Braník. Kvalitu je v rámci pravidel naší soutěže třeba potvrdit opakovaně, a to se v tomto ročníku stalo osudným například Březňákovi nebo Dačickému ležáku. Obě piva poměrně spolehlivě vyhrála svá základní kola, aby následně selhala v semifinále.

A také letos vzpomeňme na bohužel ne úplně vzácné excesy s chuťovými vadami. Během roku jsme byli nuceni degustovat celou řadu havarovaných piv (letos na to doplatila například Chotěboř nebo Strakonický Dudák) a znovu nastala i situace, kdy jsme v rámci jednoho testu (a tedy několika lahví koupených ve stejný čas na stejném místě) došli k rozdílným výsledkům – část degustátorů pivo hodnotila pozitivně, druhá část z jiné lahve hlásila vzorek havarovaný. Tentokrát se to přihodilo v případě trutnovského Krakonoše. Opět tu stojí za připomenutí naše striktní pravidla, kdy se snažíme napodobit běžnou spotřebitelskou situaci – piva si pořizujeme zásadně sami a pouze kontrolujeme, že nemají prošlý datum expirace. Nevyhledáváme co nejčerstvější vzorky, zkrátka degustujeme to, co si koupí i zákazník.

Pojďme ale konečně k letošním výsledkům. Podle očekávání mělo všech deset finálových vzorků velmi vysokou kvalitu, jediným zklamáním byly pouze Svijany, které tentokrát s nevybalancovaným a značně přechmeleným vzorkem prohrály na celé čáře. „Je to jediné pivo, které se každý rok dostane do finále, ale nikdy ho nevyhraje. Možná je to tím, že v základních kolech a v semifinále degustátoři oceňují originalitu a ve finále pak mají potíže s tím, jestli už pivo není na samé hraně kategorie ležák,“ zamyslel se nad důvody Ladislav Jakl, prezident První pivní extraligy.

Zbylá piva byla velmi vyrovnaná a devátý Zubr a bronzové Louny dělilo pouhých šest bodů, což je při osmi degustátorech skutečně minimální rozdíl. Vyrovnanost byla ostatně i mezi „elitou“, kdy o pozicích mezi třemi nejlepšími pivy musel při shodném bodovém zisku rozhodnout „rozpij“, ve kterém degustátoři všechny tři vzorky ochutnali znovu a každý zvlášť sestavil jejich pořadí.

Po sečtení výsledků se už mohl z vítězství radovat Rychtář (pro zajímavost zmiňme, že ze základního kola i semifinále postoupil shodně až z děleného 3. až 4. místa) před Starobrnem a již zmíněnými Louny. Až šestý skončil Radegast (vítěz předchozích dvou ročníků) a až devátý byl tentokrát Zubr (vítěz z roku 2011). Výsledky tak musely potěšit především zástupce pivovaru Heineken, který s výjimkou vítěze obsadil všechna další místa TOP 5. „Kvalita se zvyšuje, nebylo průměrného piva a všichni co byli ve finále, si zasloužili vyhrát. Nakonec ale vyhrál diamant z Vysočiny,“ prohlásil k výsledkům Jan Šuráň, viceprezident První pivní extraligy.

Finále se těšilo velké pozornosti odborné veřejnosti i samotných pivovarů, kteří místnost zaplnili do posledního volného místa a napjatě sledovali snažení osmi degustátorů. Věříme, že výsledky jejich snažení ocení i samotní koncoví spotřebitelé, ať už jako poradní hlas při nákupu (vzhledem k bodové vyrovnanosti ale můžeme zodpovědně doporučit kterýkoliv z devíti nejlepších vzorků), nebo jako inspiraci pro vlastní slepý test.

První Pivní Extraliga bude každopádně ve svém snažení pokračovat a soutěž o nejlepší český ležák uspořádá i v roce 2016.

CELKOVÉ VÝSLEDKY 2015

1. Rychtář (26 bodů, v rozpiji 14 bodů)
2. Starobrno Medium (26 bodů, v rozpiji 16 bodů)
3. Louny ležák (26 bodů, v rozpiji 17 bodů)
4. Zlatopramen 11° (27 bodů)
5. Krušovice 12 (28 bodů)
6. Radegast Extra hořký (29 bodů)
7. Braník ležák (31 bodů)
8. Konrad ležák (32 bodů)
9. Zubr (33 bodů)
10. Svijanský rytíř (43 bodů)

Jan Modrák, PPE

Napsat komentář