Finále 2016
Pivem roku je Březňák!
Publikováno v St. 16. listopadu 2016 v rubrice NOVINKY

logo_ppeDramatickou finálovou degustací včera vyvrcholil sedmý ročník První pivní extraligy, nezávislého spotřebitelského testu všech českých ležáků, které lze koupit v běžné obchodní síti. A vítězem se o jediný bod stal Březňák z pivovaru Velké Březno skupiny Heineken. Na stupně vítězů ho doprovodil na druhém místě přerovský Zubr (vítěz z roku 2010) a nošovický Radegast (vítěz z let 2013 a 2014).

Slavnostní degustace byla ozdobena zástupy dvou pivovarníků a davem tří novinářů. Jednoho z nich ale počítat nelze, neboť šéfredaktor časopisu Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec zasedl do poroty jako hostující degustér. Úvodní projev přednesl prezident Ladislav Jakl, který nastínil ideologické, duchovní a mravní základy PPE. Po něm viceprezident Honza Šuráň řekl, jak se to pivo má hodnotit.

Finále bylo velmi vyrovnané, jednotlivé vzorky od sebe většinou dělil jediný bod. Vyrovnané bylo i hodnocení všech osmi porotců, kteří se vzácně shodli na přísnosti metru, který zvolili, i když v hodnocení jednotlivých piv se někteří místy rozcházeli.

Už složení finálové desítky naznačilo, že situace na čele českého ležákového pelotonu se začíná stabilizovat. Vždyť šest z letošních finalistů bylo ve finále i loni! Jsou to Zubr, Radegast, Starobrno, Louny, Rychtář a Konrad. Mezi finalisty byli i tři z celkových vítězů některého z minulých ročníků (Zubr, Radegast, Rychtář). Někdy o postupujícím už do semifinále a pak znovu do finále rozhoduje třeba jen bodík a výsledky pak vypadají náhodně – že mohly dopadnout třeba i úplně jinak. Třeba mohly. Ale opakované úspěchy některých značek náhodné být nemohou.  Někde prostě umějí držet svou kvalitu bez výkyvů a je vidět, že se u nich pracuje dobře.

Z firem je třeba upozornit na opakované velmi dobré zastoupení Heinekenu ve finále, opět měl v ohni tři želízka, z toho jedno se ze železa proměnilo ve zlato. Finále se nepovedlo ležáku Lobkowicz, vzorek byl kalný a vykazoval senzorické vady.

Březňák (märzen) bylo původně označení pivního stylu, určitého předchůdce dnešních ležáků. Je hezké, že si tento termín můžeme připomenout v nové, velmi slavné příležitosti.

 

  Výsledky finále PPE za rok 2016

1. Březňák Velké Březno Heineken 26
2. Zubr Přerov PMS 27
3. Radegast Nošovice Plzeňský Prazdroj 28
4. Staropramen Praha Pivovary Staropramen 30
5. Louny Krušovice Heineken 31
6. Litovel Litovel PMS 32
7. Konrad Vratislavice Hols 33
8. Rychtář Hlinsko Lobkowicz 33
9. Starobrno Brno Heineken 34
10. Lobkowicz Protivín Lobkowicz 35

Finále 2016

text a foto: Ladislav Jakl, prezident PPE

 

Napsat komentář