FINÁLE 2019
Přišel, viděl, Litovel!
Publikováno v Čt. 17. října 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppeMálo kdy tak přesně sedí tento upravený citát „Veni, vidi, vici – Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“ – Gaius Julius Caesar.
Caesar to prý vyřkl po rychle vyhrané bitvě proti pontskému králi Farnakovi v roce 47 př. n. l. Náš upravený citát zazněl po finále desátého ročníku První Pivní extraligy! Mohl ho však klidně říci i pan Miroslav Koutek, emeritní sládek z Litovle, který vážil cestu do Prahy na finále DESÁTÉHO ročníku První Pivní Extraligy do První Pivní Tramwaye, kde s přehledem (o dva body!!!) porazila  Litovel piva na druhém a třetím místě.

Pro Litovel to zas až tak, na rozdíl od Caesara, rychle vyhraná bitva nebyla. Neb, stejně jako ostatní finalisté, si musela projít základním kolem 16. dubna, kde postupovala ze třetího místa s počtem 33 bodů (pro zajímavost dvě piva nad ním Bernard a Braník měly každé 32 bodů. Braník to dotáhl až do finále, kdežto Bernard propadl v prvním semifinále). Ve druhém semifinále 17. září 2019 postupovala spolu s Braníkem na děleném třetím a čtvrtém místě s 33 body. V tomto semifinále byly nad ní Exellent 32 b. a Holba Premium 28 b. Přičemž si to Holba s Excellentem rozdala ještě nejen ve finále samotném, ale i v rozpiji o druhé a třetí místo, neb obě piva měla 28 b. Rozpij vyhrál Exellent 5:3.

Nedá mi to a chci jen upozornit na krásný a vše vypovídající článek, Před branami finále, který sepsal člen PPE, Milan Kabrna, ještě před samotným finále. Rozebral v něm bratrovražedné souboje v různých pivovarských skupinách a jen bych ho opakoval. To, že to bratrovražedné bylo, se nakonec potvrdilo a skupina PMS Přerov si odnáší dvě medailová umístění za právě Litovlí obsazené PRVNÍ místo, tak i po rozpiji Holbou obsazené TŘETÍ místo!

Vůbec mi přijde, že piva z této pivovarské skupiny PMS Přerov, tak nějak nabírají na síle, ale hlavně poslední dobou sbírají významná pivovarská ocenění!

Jen namátkou:

Holba
Zlatá pivní pečeť 2018
Na vítěze mezi světlými ležáky ho v září pasovali pivovarští odborníci ve světové soutěži World Beer Award 2019
Stříbro v soutěži České pivo 2019

Litovel
České pivo 2018
Zlatá PIVNÍ KORUNA 2019 z Českých Budějovic pro nejlepší pivovar
Bronzová SVĚTOVÁ PIVNÍ PEČEŤ 2019 z Českých Budějovic v kategorii světlých ležáků za Litovel Premium

Zubr
Vítěz První Pivní extraligy 2018
České pivo 2019

Zubr Gold obdržel tituly absolutního vítěze v kategorii Czech Style Pale Lager Beer 2019, a to jak za Českou republiku, tak celosvětově. Ve stejné kategorii uspěl i Zubr Premium, kterému patří stříbrná medaile. Ležák Zubr Grand se stal absolutním vítězem kategorie Classic Pilsener Lager za Českou republiku.

To ani zdaleka není úplný výčet všech jejich ocenění za poslední léta. Zkrátka a dobře na té Moravě piva vařit umí a tak není divu, že se piva Litovel, Holba i Zubr pravidelně dostávají velmi vysoko i v hodnocení První Pivní Extraligy. Myslím, že by si v Albertu měli začít drbat hlavu :-)!

Nicméně opusťme na chvíli piva z PMS Přerov a věnujme pozornost průběhu finále jako takovému. V úvodu musím poznamenat, že neúčast našeho stálého člena Petra Markvarta, velmi odborně nahradil světoběžník a pivní nadšenec Robert Branda. U stolu hostů, jako by tušili co vše posbírají za ocenění, seděli převážně členové právě ze skupina PMS a sice již jmenovaný Miroslav Koutek z Litovle, Martin Mráz, regionální vedoucí z Holby a aby jich nebylo málo, tak je doplnila Zuzana Kondačová, obchodní zástupce taky z Holby. Dalšími hosty byli Jaroslav Smolík OZ z Chotěboře a za tisk Míra Petr z Lidových novin. Tito všichni sledovali, jak si počínáme.

Naše dvě skvělé pivonošky, Zuzka a Markétka, předvedly opět skvělý výkon a všech deset finálových vzorků pro nás osm členů PPE dokázaly nalít a nanosit (tj. 80 sklenic!) v rekordně krátké době 05:46 minut! Rychlým nánosem je zaručena stejná teplota všech deseti vzorků a nám nezbývalo než se do nich pustit. Degustace nám trvala dlouhých 27 minut, ale je nutno podotknou, že degustujeme všechna ta piva vlastně minimálně třikrát. Jednou hned po nánosu, kdy si děláme drobné poznámky do degustačních listů a poté následuje tzv. přeliz :-), kdy ta samá piva degustujeme znovu.

Jak piva ve sklenicích stojí na stole a postupně teplají, tak se takzvaně otevírají a všechny případné vady a chyby jsou najednou cítit jak nosem tak i v chuti víc, než když mají na začátku podávání tu svou správnou teplotu cca 7 °C. V té druhé ochutnávce – přelizu, si děláme ty rozhodující poznámky a předepisujeme si body, které by dané pivo mělo dostat. Ve třetím přelizu se již jen utvrzujeme jestli je naše hodnocení správné, či že danému pivu buď bod přidáme (pokud se vady objeví) či bod ubereme, to v souvislosti s ostatními pivy a jejich body. Je pravda, že popisuji jak to dělám já, ale ostatní se v tom moc neliší. Je to navíc finále a my chceme, ostatně jako vždy, odvézt maximální výkon, za kterým si budeme stát!

Finále bylo velmi zajímavé i v tom, že takhle vyrovnané finále bylo snad jen v roce 2016 a jinak ne. Do finálové desítky se zkrátka dostala jen výborná piva a i 38 bodů posledního Pardála není žádný tragický propadák. Navíc i Max, zvaný sekerník PPE, se na finále uklidnil a i když byl zase nejzlejší, tak nedal ani jednu šestku, na rozdíl ode mne, který jsem jednu šetku dal.

Na závěr bych si dovolil citoval Emeritního sládka z Litovle, pana Miroslava Koutka. Sice to řekl jindy a jinde, ale myslím, že jeho slova platí pořád a po vítězství v První Pivní Extralize dvojnásob :-).

„Když jsem přebíral před 28 lety v roce 1991 u příležitosti pivovarsko-sladařských dnů v Bánské Bystrici broušenou vázu za první místo v soutěži, vůbec jsem netušil, že náš pivovar bude v porevolučním období takto úspěšný. Vždyť konkurence je tak obrovská. Jsem přímo nadšen těmito úspěchy, za kterými stojí poctivá mnohaletá práce celého kolektivu pivovarníků z Litovle.“

1. Litovel Premium Pivovar Litovel a.s. 26 b.
2. Excelent 11 Premiový ležák Plzeňský Prazdroj, a. s. 28 b. – rozpij 5:3
3. Holba Premium Pivovar Holba, a.s. 28 b. – rozpij 3:5
4.-5. Budweiser Budvar B: Original Budějovický Budvar n. p. 31 b.
4.-5. Gambrinus 12° Plzeňský Prazdroj, a. s. 31 b.
6. Zubr Premium Pivovar Zubr a.s. 32 b.
7. Braník Premium Pivovary Staropramen s. r. o. 34 b.
8. Ferdinand Premium Pivovar Ferdinand, s.r.o. 36 b.
9. Chotěboř Premium Pivovar Chotěboř s.r.o. 37 b.
10. Pardál Echt Budějovický Budvar n. p. 38 b.

Zapsal Jirka Bejček Stehlíček 17.10.2019


Napsat komentář