Finále 2020:
Když je Plzeň dobrá, tak je prostě dobrá, pravil jsem.
Publikováno v St. 18. listopadu 2020 v rubrice NOVINKY

logo_ppe

Zoufalá doba si žádá zoufalé činy a tak jsme uváleli z prdu kuličku a ze země covidem spálené vydupali finále 11.ročníku soutěže První Pivní Extraligy o nejlepší český ležák. Už jenom sehnat osm relevantních degustátorů byl heroicky výkon, stejně tak jako zajistit mezi nimi minimálně dvoumetrové odstupy. To se nakonec podařilo, jak je vidět z přiložených fotografií. Samozřejmě, že daleko důležitější než předchozí peripetie, je soutěž samotná a hlavně její výsledky. Tím se dostáváme k tomu, co je naznačeno v titulku. Ano. Nejlepší ležák pro rok 2020 se poprvé v historii PPE stává Plzeňský Pilsner Urquell! 

Tramtadadááá!!!

Fanfáry jsou opravdu na místě. Cesta tohoto piva k vítězství byla totiž vskutku trnitá, zejména první extraligové ročníky zastihly tento titul v dosti slabé formě. Vždyť za prvních šest ročníků postoupil Prazdroj jen jednou ze základních kol do semifinále, kde však opět pohořel. Výsledky z posledních ročníků pak spíše připomínaly jízdu na horské dráze. Příkladem budiž ročník 2017, kdy po bezproblémovém postupu ze základního kola zcela zazářil v semifinále se ziskem 26 bodů a stal se tak rázem jedním z hlavních favoritů na celkové vítězství. O to větší bylo zklamání ve finále, kdy Prazdroj zcela propadl a se ziskem 48b (!) skončil na posledním místě (reportáž ZDE)

Podobných výkyvů, i když ne tak dramatických, jsme byli svědky i v dalších ročnících. A v čem hledat příčiny? Abych z toho nějak šikovně vybruslil, řeknu jen, že o přípustném množství diacetylu v českém ležáku už byly na pivních serverech napsány hotové romány, většinou s výsledkem co pisatel, to odborné stanovisko. První Pivní Extaraliga se ovšem jako celek kloní k názoru, že čím méně, tím lépe a dál bych se v tom asi už nešťoural.

Letošní cesta za vítězstvím byla přece jen přímočařejší a nenápadnější, stejně tak jako vítězství ve finále o pouhý bod před dvojicí pronásledovatelů. Nezbývá tedy než vítězi upřímně poblahopřát a vyslovit přání a naději, že v segmentu láhvového piva pro běžného spotřebitele došlo v tomto pivovaru ke zlepšení, x1x.tube po kterém jsme celou dobu činnosti PPE prostřednictvím výsledků degustací od začátku volali. 

Zastavme se ještě krátce u dalších výsledků letošního finále. Určitě zaujme druhé místo Staropramenu. Mezi pivními fajnšmekry asi nejkontroverznější titul mezi velkými hráči na české pivní scéně. No, různé šuškandy jsou jedna věc, my na to jdeme s heslem „ukázaná platí!“ A čísla jsou neúprosná a skutečně ukazují, že je to již pátá účast ve finále, přičemž dosud nejlepší umístění dosáhl v r. 2014, kdy byl třetí. Ani letošní 2.místo se nerodilo lehce, neboť si ho Staropramen musel vybojovat až v tzv. rozpiji nad nakonec třetím pelhřimovským Poutníkem. Hezký úspěch skromného pivovaru z Vysočiny, stejně tak jako čtvrté místo vratislavického Konrada. Páté místo pak obsadil někdejší dvojnásobný vítěz přerovský Zubr. Těchto pět piv také tím pádem postupuje do česko-slovenského finále, kdy se však toto bude konat, je ve hvězdách covidem silně zamlžených…

Pokud jde o celkovou úroveň finále, porotci se shodli na tom, že bylo velmi vyrovnané, o čemž svědčí i minimální bodové rozdíly mezi jednotlivými místy. Za povšimnutí stojí také, že se finále zúčastnili celkem čtyři někdejší vítězové. Jejich výsledky už ale nebyly tak oslnivé jako v minulých letech.. Zejména Březňák z Velkého Března tentokrát nějak nešel porotcům pod fousy a se čtyřbodovým odstupem skončil na posledním místě.

Na závěr nezbývá než si vzájemně popřát, aby tahle podivná doba už co nejdříve skončila, aby pivovary mohly opět naplno rozběhnout výrobu, aby restaurace zase byly restauracemi, aby.. no prostě všechno!

Dej Bůh štěstí!

Finále 2020 výsledková listina

1. Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj a.s. 29  
2. Staropramen Ležák    Pivovar Staropramen 30 rozpij
3. Poutník Premium Pivovar Poutník Pelhřimov 30 rozpij
4. Konrad sv.12 ležák Pivovar Vratislavice 32  
5. Zubr Premium   Pivovar Zubr Přerov  33  
6.-7. Páter sv. ležák   Pivovar Černá Hora  34  
6.-7. Budweiser Budvar Budějovický Budvar n.p. 34  
8. Radegast Ryze Hořká 12 Pivovar Radegast  35  
9. Krušovice Královský Ležák 12   Pivovar Krušovice 36  
10. Březňák Ležák Pivovar Velké Březno 40  

Petr Hrkal, PPE.

Napsat komentář