Finále 2023: Boj o druhé místo!
Publikováno v Po. 16. října 2023 v rubrice NOVINKY

logo_ppe

Dne 11. října, tedy na den přesně rok po loňském, které bylo na den přesně rok po předloňském, bylo na programu finálové kolo soutěže o Nejlepší český ležák 2023. Takhle krásně na den přesně to vyšlo. Tradičním místem se stala opět První pivní tramway, neboť jinde si nás neváží tolik, jako právě zde.

Každé finále začíná vždy proslovem našeho slovutného prezidenta pana Ladislava Jakla. Ten zdůraznil mimo jiných témat také hodnoty, na kterých je PPE postavena. Připomněl, že jsme vpravdě unikátním kolektivem a na závěr si odpověděl na otázku, proč to děláme – řka, že to nikdo jiný takhle poctivě nedělá! Poté přivítal novináře a vzácné hosty, z nichž nejvzácnějším byl pan Václav Berka, emeritní hlavní sládek plzeňského Prazdroje.

Viceprezident Jan Šuráň ve svém krátkém vstupu připomněl zásady hodnocení První pivní extraligy a oprášil definici českého ležáku, jehož senzorické vlastnosti by měli být především harmonicky vyvážené.

To už si ale přítomní novináři začali činit poznámky, neboť se daly do práce naše pivonošky. Finálové kolo má vždy deset vzorků, které činí vždy 5 z každého semifinálového kola. Tentokrát je Markétka přinesla na degustační stůl v čase 5:58, což lze považovat za nový světový rekord. K pivonoškám snad jen poznámku, to ony rozhodují o tom, v jakém pořadí budou jednotlivé vzorky nasazeny. Ostatně více už Markéta: „My ty vzorky nijak nehodnotíme. Na finále máme připraveno 30 lahví, které musíme rozlít tak, aby každá polovina stolu, tedy vždy 4 komisaři, dostali jednu lahev a jednu máme na případný rozpij. Co se konkrétního nasazení vzorků týče, bereme to spíš tak, jak nám to přijde pod ruku. Žádná věda v tom není.“

Než přistoupíme ke jmenování vítěze, je potřeba zdůraznit, že se jednalo o velmi vyrovnané finále. Nejenže mezi vzorky nebyl žádný havarovaný, ale ani jeden nebyl vyloženě špatný, či podprůměrný. Ostatně svědčí o tom bodové hodnocení u jednotlivých vzorků a také 2 rozpije, které z finále vzešli. Ten, který jsme nazvali BOJ O DRUHÉ MÍSTO, skončil vítězstvím Prazdroje v poměru 5:3. O šesté a sedmé místo rozpij realizován nebyl, protože k tomu nebyl důvod.

Závěrem se sluší poblahopřát vítězům a rovněž připomenout, že prvních 5 titulů postupuje do Česko Slovenského superfinále, kde se střetnou s pěticí nejlepších slovenských ležiakov.

Milan Kabrna

Výsledky 14. ročníku Nejlepší ležák 2023:

1.  Březňák  Heineken Česká republika, a. s. 28
2.  Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj, a. s. 29
3. Bohemia Regent Bohemia Regent spol. s r.o. 29
4. Litovel premium Pivovary CZ Group a. s. 30
5. Starobrno Pivovar Starobrno 31
6.-7. Budvar Budějovický Burvar n.p. 33
6.-7. Gambrinus Plzeňský Prazdroj, a. s. 33
8. Zlatopramen Heineken Česká republika, a. s. 35
9. Ježek Pivovary Lobkowicz Group, a. s. 36
10. Černá Hora Pivovary Lobkowicz Group, a. s. 37

 

Napsat komentář