Jsou známi všichni semifinalisté již 5. ročníku soutěže První pivní extraligy
Publikováno v Čt. 03. července 2014 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

Během uplynulých tří měsíců proběhla všechna degustační kola základní části soutěže První pivní extraligy, a je tedy známo všech 20 semifinalistů, kteří se utkají ve dvou semifinálových kolech.

Degustovaly se české světlé ležáky, které jsou dostupné v běžné obchodní síti a postupujícími jsou následující: Bakalář Premium (Pivovar Bakalář Rakovník), Braník ležák (Pivovary Staropramen), Strarobrno Medium (Pivovar Starobrno, Heineken), Klášter Premium (Pivovar Klášter, Hradiště nad Jizerou), Platan Premium (Pivovar Protivín), Radegast (Pivovar Radegast, SABMiller), Louny světlý ležák (Louny, Heineken), Lobkowicz Premium (Pivovary Lobkowicz), Gambrinus Premium (Plzeňský Prazdroj), Svijanský rytíř (Pivovar Svijany), Staropramen světlý ležák (Pivovary Staropramen), Samson světlý ležák (Pivovar Samson), Záviš světlý ležák (Měšťanský pivovar v Poličce), Litovel (Pivovar Litovel), Krušovice 12 (Heineken Česká republika), Dačický ležák (Heineken Česká republika) Uherský Brod Premium (Pivovary Lobkowicz), Bernard světlý ležák (Rodinný pivovar Bernard), Chotěboř Premium (Pivovar Chotěboř), Poutník světlý ležák (Pivovar Poutník).

Soutěž se skládá z pěti základních kol, dvou kol semifinálových a z finále. Ve všech kolech jsou vzorky hodnoceny přísně nezávislým způsobem, piva jsou zakoupena v běžné obchodní síti a testující dopředu neznají jejich identitu. „Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný český ležák měl mít,“ uvádí Jan Šuráň vicepresident První pivní extraligy. Ladislav Jakl, president První pivní extraligy dodává: „V naší soutěži sledujeme výhradně senzorické vlastnosti a nezabýváme se předsudky. Byli bychom rádi, kdyby podobně postupoval český pivař. Aby se nebál experimentovat a zkusil ochutnat pivo, aniž by dopředu věděl, jak mu bude chutnat.“

Z letošních základních kol nepostoupil např. Pilsner Urquell, který skončil v prvním základním kole na předposledním místě, což pro degustátory již není žádným překvapením. Ve druhém základním kole porazily malé pivovary s přehledem Braník a Gambrinus. Ve třetím kole zvítězil již trojnásobný semifinalista Starobrno Medium a ve čtvrtém kole proběhl historicky první extraligový „čtyřrozpij“, tedy situace, ve které čtyři hodnocená piva získala od porotců v celkovém součtu shodný počet bodů. Základní část soutěže uzavřelo kolo páté, ve kterém zvítězil Platan Protivín.

Autor / zdroj: Tereza Melišová

Zdroj

Napsat komentář