Letní bouřka – pivovarské restaurace na okraji Prahy (sektor východ)
Publikováno v Út. 25. srpna 2020 v rubrice NOVINKY

Pravidelní čtenáři stránek První pivní extraligy si zajisté vzpomenou na loňský první ročník vložené soutěže formou výjezdní degustace po pivovarských restauracích na okraji Prahy. Velká obliba, kterou si loni získal, vedla První pivní extraligu k rozhodnutí minimálně dokončit kompletní kolečko okolo Prahy. V roce 2019 se začalo na západním okraji v Chýni a objezd skončil v Uhříněvsi. Letošní kolo tedy logicky navázalo na jejím jihovýchodním okraji v Horních Měcholupech a pokračovalo až na sever metropole do Nových Ďáblic.

Letošní přejezd, který se uskutečnil 18. srpna, byl výrazně kratší než ten loňský a zahrnoval mezi šesti vybranými pivovarskými restauracemi trasu dlouhou pouze 26 km. Letošní porota byla oproti té loňské šestičlenná a po zkušenostech se též prodloužil čas, který porotci strávili v každé restauraci, a to na celých 60 minut. Tato doba se ukázala jako více než dostatečná ke konzumaci standardně hodnoceného ležáku českého typu a druhého piva, náhodně vybíraného ze zbytku sortimentu každé z navštívených pivovarských restaurací. Mimo soutěž porotci hodnotili též Vinohradskou 11, servírovanou v místě srazu před odjezdem, tedy v malém bistru na terase Emauzského kláštera. Byla tak famózní, že k dodržení času odjezdu do první restaurace a celého harmonogramu, bylo třeba nasadit donucovací prostředky a výhrůžky. Překvapení zájezdu a poděkování těm příjemným mladým lidem do Emauz – ať se daří a jen tak dál.

Porotci opět hodnotili nejenom servírovaná piva, ale i úroveň obsluhy, popisu jednotlivých pivních druhů a celkové prostředí. Letní bouřka, která osvěžila parný den a spousty hostů ve všech navštívených restauracích, byť se jednalo o úterní odpoledne, podvečer a večer, byly něčím novým. Ale ať už to způsobila menší mobilita pivařů, užívajících si letos spíše domácích dovolených, nebo právě ten parný den, byla to opět krásná a přínosná akce. Těsně před koncem výjezdu, poblíž pivovaru Cobolis, došlo k náhodnému setkání s prezidentem Václavem Klausem, který se o pivní kulturu v této zemi zasloužil mimo jiné i zapůjčováním části Královských zahrad pro každoroční festival malých pivovarů „Pivo na Hrad“.

Výsledky hodnocení kategorie český ležák (hodnotilo 6 porotců běžnou degustační škálou 1-9):

1)Pivovar Cobolis Praotec 12 16 bodů Pozn. Vítěz Krále Prahy 2019
Vinohradský pivovar Vinohradský ležák 11 19 bodů Mimo soutěž (Bistro Emauzy)
2) Pivovar Hostivar (H2) Hostivar 11 21 bodů  
3-4) Počernický pivovar Počernická 12 23 bodů tmavší barva (karamel)
3-4) Kbelský pivovar Pocestný 11 23 bodů  
5) Pivovar Počerňák Světlý ležák 11 24 bodů  
6) Pivovar Beznoska Dvanáctka 31 bodů  

Vítěz soutěže První pivní extraligy o Krále Prahy 2019 Cobolis tedy zvítězil s přehledem o několik koňských délek. Další čtyři vzorky se potom srovnaly do rozmezí tří bodů, tedy s minimálními rozdíly a jediný vzorek, který porotcům zjevně příliš nechutnal, byla Beznoskova dvanáctka, které nadělili v průměru hodnocení „5“, tedy „prostřední“ (avšak padla i jedna známka „7“, tedy „špatný“). Asi nejlepší obsluha byla v Dolních Počernicích v Panském dvoře, která skutečně hodnotitelům učarovala. To, že se jednalo o dvě mladé slečny, v tomto hodnocení jistě nehrálo roli.

Z dalších piv (druhý vzorek), degustovali porotci opět pestrý repertoár, který zahrnoval Red Ale v Hostivaru, Počernickou APA 13, Ale 13 v Počerňáku, Jepici 14 ve Kbelích, Chmelovou 9 u Beznosky a NEIPA 17 Washington v Cobolisu. Posledně jmenovaná byla vyhodnocena jako nejlepší vedlejší pivo zájezdu, i když se nabízí spíš myšlenka, že konzumaci tohoto velmi silného piva už nebyli porotci schopni věnovat patřičnou pozornost.

Jestliže loňský výjezd byl nazvaný romantickým odpolednem, ten letošní připomínal spíše letní bouřku.

-pm-

 

Napsat komentář