Ochutnávka pro Tomáše – vyhodnocení !!!
Publikováno v Po. 23. ledna 2012 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

Bylo to pro mne takové zvláštní. Nejdříve skoro zklamání z nezájmu a pak, po degustaci, příjemné zadostiučinění a velké překvapení. Ale popořádku.


Já vyhlásím Ochutnávku piv pro nevěřící Tomáše o které si myslím, že bude zajímat mraky lidí, zvlášť když to vyhlásím na pivním webíku. Navíc nabídnu prostory, veškerý servis a slíbím, že vše zorganizuji tak, jak to děláme při degustacích První Pivní Extraligy. A hle, ono se místo mraků lidí přihlásilo jen lidí pár a pak i z nich další nemohli a tak se sešlo v čtvrtek v První Pivní Tramwayi jen šest odvážlivců, co se nebáli jít se svojí kůží, či spíše chuťovými pohárky, na trh.

Šestice statečných : Rosťa, Henri, Dwarf, Sekal, Sitař a Maier. Sedmým byl ing. Jan Šuráň.

Ochutnávalo se z deseti českých světlých ležáků zakoupených v běžné obchodní síti. Jejich výběr nikdo neznal. Jen jsem po Hadžim – nákupčím PPE – chtěl : 3-4 velký, 3-4 střední a zbytek menší a s tím jsem také přítomné seznámil.

Navíc jsem vložil soutěž o sqělýho panáka s tím, že kdo si bude nějakým pivem tak jist, že i pozná značku, tak ať mi to tam napíše a hle tři Henri, Dwarf a Sekal poznali pivo, které nakonec i zvítězilo a Maier správně určil vzorek č. 3. Jen místo panáka si vybrali chlapci pivo a tak jsem sakra ušetřil …

Měl jsem moc velkou radost, že mé pozvání přijal a „své“ místo ve vagonu zaujal i Honza Šuráň a tak byli přítomní konfrontováni se závěry vskutku kvalifikovaného degustátora a to přesně tak, jak to děláme i v PPE. To znamená, že proběhla degustace, kde si všechny poznatky o jednotlivých pivech přítomní zaznamenávají do svých degustačních listů. Tyto listy já pak vyberu a jejich hodnocení zapíšu. Pak jim degustační listy zase rozdám zpět a sčítám jejich body, které oni udělili jednotlivým pivům dle Stupnice hodnocení, kde čím míň bodů tím lepší vzorek :
Stupnice hodnocení:

mimořádně dobrý    1
velmi dobrý    2
dobrý    3
dosti dobrý    4
prostřední    5
dosti špatný    6
špatný    7
velmi špatný    8
mimořádně špatný    9

Během doby co já počítám, tak právě Honza čte všem nahlas své hodnocení jednotlivých vzorků o kterých zatím ještě nikdo neví, co je v které sklenici za pivo. Už to je velmi zajímavé, kdy si porovnáváte chuť s mezinárodně ceněným degustátorem a dovídáte se, jaké případné vady tam našel on a porovnáváte to se svými zápisky. Zároveň Honza říká i své bodové hodnocení a říká i důvody, proč ten vzorek tak obodoval. Již dříve nám říkal, že je na to zvyklý právě z mezinárodních degustací, kde nestačí jen napsat nějaké body, ale musíte je uměl u toho daného vzorku i obhájit argumenty.

Mezitím mám už sečteno a pořadí vyhodnoceno. Jednotliví hodnotitelé se pro mne nepřekvapivě – mám přece před sebou přinejmenším poučené laiky, ostatně stejně tak to je i v PPE –  v naprosté většině vzorků ve svém hodnocení dost shodují.
Čtu vždy nejdříve umístění, pak počet bodů a nakonec odhaluji značku piva.Začínáme od posledního místa u kterého panuje shoda, že pivo bylo silně havarované… A tak dále až do prvního. Viz tabulka a hodnocení jednotlivců…

Po odhalení jednotlivých značek nastává přesně to co vždy v PPE. Nevěřícné kroucení hlavou se nepravidelně střídá se souhlasným pokyvováním. Jeden překřikuje druhého a dávají si navzájem za pravdu či se přou o maličkosti. Honza zůstává a další dvě hodiny čelí spoustě dotazů, na které dává upřímné odpovědi, které se jen tak nedovíte. Honza je úžasný nejen v tom, jaký má nadhled, ale hlavně není zatížen jedním pivovarem či pivovarskou skupinou a tak nemusí někoho nesmyslně obhajovat a dává pravdivé odpovědi. Myslím, že to hlavně  většina přítomných ocenila.

V rubrice jsou zkratky jmen uvedeny takto
Š = Honza, R = Rosťa, M = Maier, H = Henri, D = Dwarf, S = Sekal a P = Sitař on je Petr…

No a nyní k tomu velkému překvapení ! Většina z přítomných se dohodla na tom, že by ráda v degustacích pokračovala a chtěla by založit nějakou svoji skupinu či První Pivní Ligu. Na to jsem reagoval, že chtějí-li se nějak spojit s námi, tak že jejich návrh přednesu na Ideové konferenci PPE a se závěrem je seznámím… Byl jsem skoro dojat a uvědomil jsem si, že jsme zasili a dobře zasili, neb bude-li vznikat po republice stále více spotřebitelských skupin co se budou snažit věnovat degustacím českých piv a budou své výsledky prezentovat, tak to bude jen dobře a myslíme si, že českému pivu to může časem jen a jen prospět.

Tak to je z Ochutnávky pro Tomáše vše.

P.S. Dvě věci mne pobavily: 1. Rytíř skolil naopak Zubra (ve finále PPE byl Zubr první a Rytíř, třetí) a 2. Ta dvanda Géčko (3 a ve finále PPE 8) a ty Krušky (6 a 4-6) asi nebyly ve finále PPE náhodou, když i přítomným vlastně chutnaly… Halt holt anonymní degustačka je něco jiného než přesvědčení a pocit. Možná i proto se nehlásili všici ti velkoznaček bijci, aby se veřejně neodkopali …

S pozdravem:
Českému pifku zdar !
Jirka Bejček Stehlíček.
www.prvnipivnitramway.cz
hospoda z www.aliancepiv.cz

Pořadí        Název    alc.%        Pivovar    Š,R,M,H,D,S,P        Body            body
1)    Svijanský Rytíř    5,2%    Svijany    3, 3, 3, 5, 4, 2, 2           22
2)    Zubr Premium    5,1%    Přerov    3, 5, 3, 4, 4, 3, 4           26
3)    Gambrinus Premium    5,1%    Plzeň    4, 3, 3, 4, 3, 6, 4           27
4)    Herold    5,2%    Březnice    4, 3, 4, 4, 7, 5, 3           30
5)    Kumburák    5,3%    Nová Paka    3, 6, 6, 5, 4, 5, 3           32
6)    Krušovice    5,0%    Krušovice    5, 2, 6, 5, 5, 8, 4           35
7-8)    Braník    5,0%    Staropramen    5, 5, 5, 6, 5, 7, 4           37
7-8)    Chotěboř    5,1%    Chotěboř    3, 5, 6, 4, 7, 6, 6           37
9)    Chodovar    5,0%    Chodovar    5, 6, 7, 7, 8, 9, 6           48
10)    Hubertus         Kácov    7, 6, 7, 8, 8, 9, 7           52
________________________________________

Napsat komentář