Pardál trojnožkou
Publikováno v Pá. 20. června 2014 v rubrice NOVINKY, VLOŽENÉ SOUTĚŽE

Petr "Hadži" Hrkal

Jak už jsme přiznali, nedávno se nám do degustací ležáků omylem zatoulal výčepní Pardál. No a co nás nejvíce překvapilo, že si vůbec nevedl špatně. Mezi celkem renomovanými značkami prémiových ležáků nakonec obsadil druhé místo z jedenácti vzorků. A můžete litovat, že jste v tom okamžiku nebyli muškou jenom zlatou na místě činu, když jsme tuto blamáž odhalili a následně řešili, jak se k tomu postavit.

Diskuze byla bouřlivá, vášně plály, pohlavní orgány létaly vzduchem jak holubičky.. Od prvotního záměru zamést vše pod kobereček a výčepní tekutinu vydávat za ležák narychlo zakoupený v blízkém supermarketu jsme se prokousali k c hlapskému řešení jít s pravdou ven a vše přiznat. Pardál výčepní nebyl, jako pivo jiné kategorie, klasifikován a pardál Echt byl nasazen do jiného základního kola.

Nicméně otázky zůstaly, a tak, s jistým odstupem, když se naskytla vhodná příležitost, napadlo mě se k tomuto tématu vrátit.

Můj záměr byl, předložit degustátorům PPE Pardála výčepního a Pardála Echt k posouzení v trojúhelníkovém testu. Otázka už jen byla, do jaké míry kolegy obeznámit. Nechtěl jsem naplno přiznat, že jde o trojnožku, protože to by mohli vytušit, o co jde a proto jsem jim vzorky k posouzení předložil naprosto anonymně. Posuzovat měli podle stejných kritérií jako kteroukoli jinou degustaci pořádanou PPE, tj. u každého vzorku zhodnotit chuť, vůni, hořkost, plnost a říz a zapsat bodové hodnocení.

Předem určený klíč byl dva vzorky Pardál Echt a jeden vzorek Pardál výčepní, podávané v pořadí neznámém i pro autora článku. Degustace se zúčastnilo 6 přítomných členů PPE s tímto výsledkem:

1. Pardál Echt vzorek C —     23b (průměr 3,83)

2. Pardál Echt vzorek B —     24b (průměr 4)

3. Pardál výčepní vzorek A — 26b (průměr 4,33)

Většina členů PPE dala tedy přednost Pardálu Echt hlavně pro větší hořkost a vůni po chmelu, u výčepního byla konstatována slabší plnost ale také vůně po sladu a z toho plynoucí spíše sladší chuť.

Zajímavostí také je, že bodovým hodnocením se oba Pardálové dostali před chvíli předtím testované ležáky maďarské – ty totiž neměly chuť žádnou…

Ale o tom jiný článek.

Petr Hrkal, PPE

Napsat komentář