Pivo a ženy. Tak rostou nebo nerostou?
Publikováno v Pá. 27. června 2014 v rubrice NOVINKY, VLOŽENÉ SOUTĚŽE

O ženách koluje v souvislosti s pivem hodně mýtů. Tedy hlavně v naší republice, jinde české předsudky moc nefungují.

Říká se třeba, že ženy preferují sladší piva, radlery a pšeničná či ochucená piva. Na základě zkušeností i z mnoha našich pivních festivalů mohu tyhle představy rázně odmítnout. Když už se ženy rozhodnou, že si jich večer pár dají, nijak se od mužů v chuťových preferencích neliší. Ba možná právě proto, že pivo nepijí každý den, sáhnou – když už se naskytne ta příležitost – po nějakém ostře chmeleném pivu typu ale, IPA, nebo po silném bocku, vyzrálém trapistovi, suchém stoutu nebo třeba hlubokém porteru.

Snad možná kyselá piva lambického typu ženám moc nejedou, ale ty nejedou i mnoha mužům. Ale deriváty z lambiků, jako jsou piva kriek, faro a možná i geuze, ty jim jedou jak po másle.

Taky se říká, že ženy moc piva nesnesou. To bych jim přál vidět mou kamarádku Lenku z Plzně. Ta si chodí pro pivo do výčepu s kýblem. Je tím pádem velmi oblíbena u sousedů, protože ti si myslí, že s tím kýblem plným pěny tak často myje schody.

Říká se rovněž, že ženy pivu nerozumějí. To bych je pak rád seznámil s Natašou Rouskovou, sládkovou pivovaru Zubr Přerov, se sládkovou Martinou Valterovou z pivovaru Rychta v Ústí nad Labem nebo se sládkovou Dagmar Vlkovou ze strakonického Dudáka. Anebo s Klárou Valuchovou, výčepní z Pivovarského klubu v Karlíně, vítězkou mnoha anket o nejlepšího českého výčepáka. Před těmito dámami by běžný pivní rozumbrada se svými znalostmi nejspíš zalezl někam do kanálu. A to nemluvím o profesorce Gabriele Basařové, nestorce českého pivovarnictví, nositelce státního vyznamenání za rok 2012.

Také se říká, že ženy chodí raději na kafíčko a vínečko. Jo, bejvávalo. V běžné hospodě či pivnici o ženu člověk nezavadil tak možná před 30 lety (i když i tehdy zavadit mohl, a velmi příjemně). Ale dnes? Rozhlédněte se kolem svého stolu, hotový babinec. A co mají před sebou? Pivo! A na konto těch, co prý pivo nepijí, mohu říci, že jen dosud nepotkaly to své pravé.

O ženách a pivu existuje ještě jeden mýtus. Že jim po tmavém rostou prsa. Musím říci, že tenhle mýtus neumím zpochybnit ani potvrdit. Ale to nebude trvat dlouho. V naší První pivní extralize jsme se rozhodli věnovat příští degustaci právě zkoumání této problematiky. Ve vložené degustaci budeme totiž testovat české tmavé ležáky a pozvali jsme si k tomu (jako už dříve u radlerů nebo pšeničných piv) dámskou degustérskou komoru. A protože chceme přijít na kloub uvedenému rčení, bude se měřit. Před a po.

Jen tak zjistíme, jestli fakt rostou nebo nerostou. Klidně se přijďte podívat.

Zdroj

Napsat komentář