Před branami finále 2019
Publikováno v Pá. 20. září 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppeV letošním roce vstoupila První Pivní Extraliga do svého desátého ročníku. Ano, už deset let si sami kupujeme láhvová piva, která následně degustujeme tak, že nevíme, pod kterým startovním číslem se daný titul skrývá. Realizujeme základní kola, semifinálová kola a velké finále, ve kterém pravidelně na sklonku roku vyhlásíme vítěze soutěže „Ležák roku“. Letos, ročník desátý, nemá v naší historii obdoby ani precedens.

Vyslechli jsme si za těch deset let mnoho nepříjemných poznámek. Vesměs o tom, že bychom měli pít jiná, lepší piva. Mnozí nám říkali a stále říkají, že není možné, aby se zrovna tohle pivo dostalo do finále. A jak to jako děláme?! A že jsme s nimi domluveni, že za to máme spoustu peněz, jachet a rojsrojsů!? Vyvracet mýty je stejné, jako nabírat vodu děravým džberem. Těm, kteří chtějí poslouchat, vždy říkáme: Vždyť si to zkuste. Fakt! Kupte si třeba jen čtyři piva stejného pivního stylu (ležáky, IPA, ALE, výčepní, tmavá…) a udělejte si anonymní degustaci. Budete překvapeni a udiveni, koho postavíte na první místo. A až se budete stydět, co že vám to vlastně chutnalo, uvědomte si, že mi o tom píšeme články a s našimi výsledky seznamujeme širokou veřejnost. Chce to koule? Chce!

Letošní finále bude bratro a sestro vražedné. Takováto kombinace skutečně za těch deset let ještě nenastala. Kdo tedy do finále postoupil? Holba Premium, Excelent 11 Premiový ležák, Braník Premium, Litovel Premium, Budweiser Budvar B: Original, Zubr Premium, Chotěboř Premium, Ferdinand Premium, Pardál Echt a Gambrinus 12°. Hustý? To ještě přijde. Zmiňme však i ty, kteří se do finálového kola ze dvou semifinálových nedostali. Polička prohrála v rozpiji s Budvarem a mnohými zatracovaný smolař Pilsner Urquell o bod nestačil na Gambrinus 12°. Čest jejich památce.

Pojďme si udělat dvojičky a trojičky. Ve finále proti sobě nastoupí bratři a sestry. Gambinus 12° proti Excelent 11 Premiový ležák. Pivovar, nesoucí jméno po brabantském vévodovi Janu I., Gan Primusovi, bude tak mít ve finále nasazené dva koně. Stejný pivovar, stejné trubky, téměř identická piva. Excelent známe od roku 2008, kdy si ho pivovar nadělil k 140. výročí založení. Oba tituly se však liší v cílové skupině konzumentů. Excelent míří na mladou generaci, která ráda dělá věci PoSvýOse!

Budvar a Pardál. Další dva. Pardál je od roku 2007 vyráběn právě v národním podniku Budějovický Budvar. Ten byl zřízen v roce 1966 výměrem ministerstva potravinářského průmyslu. Je nejvýznamnějším a údajně jediným dosud aktivně působícím českým národním podnikem. Takže patří nám všem. Ostatně, konstatuje to i jejich web: JSME NÁRODNÍ PIVOVAR. Patříme všem Čechům. Budweiser Budvar Original má obsah alkoholu 5% oproti Pardálu Echt, který má „jen“ 4,5%. Oba tituly opět vznikají pod jednou střechou, ze stejné vody a z téměř identických surovin. Jen Pardál obsahuje mimo českého sladu také bavorský a karamelový. B:Original pouze český. Rozdíl je i v chmelu. B:Original má v receptuře plnokrevný ŽPČ, kdežto Pardál je chmelen klonem ŽPČ, který se jmenuje podle významného českého šlechtitele chmele Beránka. Volně přeloženo do latiny „Agnus“.

Nejlítější boj lze ovšem očekávat v sympatické stáji PMS Přerov. Té totiž do letošního finále postoupily všechny tři tituly: Holba Premium 5,2 %, Litovel Premium 5,0 % a náš loňský vítěz Zubr Premium 5,1 %. Podobná situace byla ve finále 2011. Tehdy byl Zubr první a Litovel druhá! Holba však skončila ve druhém základním kole. Dnes je situace ještě zajímavější. Všechna tři piva sbírají v posledních letech jednu cenu za druhou, a to nejen z českých pivních soutěží. Například Zubr ve stejném roce přivezl z Brna cenu pro absolutního vítěze soutěže Zlatý pohár PIVEX a z Norimberku zlatou medaili ze soutěže European Beer Star v kategorii Bohemian-Style Pilsner.

Každou milou zprávu ovšem vždy následuje ta špatná. Jak už jsme několikrát psali, skupina PMS Přerov ukončila letos v dubnu spolupráci s obchodním řetězcem Albert. Zubr, Holbu ani Litovel si tam už český pivař nekoupí. Důvod, který k tomuto rozhodnutí vedl, První Pivní Extraliga jednohlasně schvaluje a podporuje. Zde jsou slova ředitele pivovaru Holba, Vladimíra Zíky: „K našemu rozhodnutí nevedla jen cena, jednali jsme o marketingové podpoře, letákových akcích i celé řadě věcí. Vynaložili jsme maximální úsilí pro vzájemnou shodu, ke které nakonec bohužel nedošlo. Můžeme respektovat orientaci řetězce Albert, ale současně nemůžeme jít proti vlastním zásadám a dlouhodobé strategii značky. Na tvrdé vyjednávání jsme zvyklí, ale tentokrát byly navržené obchodní podmínky natolik nevyvážené, že jsme na ně nemohli přistoupit.“

A ostatní soutěžící? Například Braník ze Smíchova se účastnil již šesti semifinálových kol, ze kterých ve dvou případech postoupil do finále, kde byl čtvrtý, respektive sedmý, choose the best. Chotěboř. Sedmkrát v semifinále, jednou ve finále na 6. místě. Učiněným překvapením je ovšem benešovský Ferdinand Premium, který za posledních deset let žádné významnější pivní ocenění nezískal. U nás postoupil všeho všudy dvakrát do semifinále, ale to je vše co předvedl.

Finálový mix je tedy rozdán velmi zajímavě. Řečeno sportovní terminologií, koně jsou připraveny, ve stájích to vře a město se třese! Každá značka má za sebou interesantní historii, do které bude nyní, písmem nesmazatelným zapsána další historicky významná událost.

Dej VŠEM Bůh štěstí!

Finále První Pivní Extraligy o titul LEŽÁK ROKU 2019 proběhne v První Pivní Tramwayi dne 15. října od 19:00 a jako vždy bude veřejně přístupné.

Milan Kabrna | PPE

Napsat komentář