První Pivní Extraliga
proč jsme se založili
Publikováno v Po. 12. prosince 2011 v rubrice KDO JSME A KAM JDEME

Za nápadem založit nějaký spolek či instituci co bude pravidelně a podle stejných měřítek celoročně sledovat a degustovat české světlé ležáky, stojí překvapivě jednak absence takovéto instituce v ČR a za druhé v podstatě náhoda.

Před dvěma roky totiž v reklamě tvrdil jeden pivovar, že vaří šlechtice mezi pivy. A tak jsme otestovali s přáteli jeho pivo v anonymní  degustaci. Nakonec šlechtic tak pokulhával, že nestačil na dalších deset vzorků a skončil poslední… Od toho už byl jen krůček k tomu degustovat pravidelně české světlé ležáky a vybrat  ten nejlepší. Začalo nás to bavit a řekli jsme si, že to dotáhneme do konce až do finále. To byl ten pravý zrod První Pivní Extraligy. Název zní slovutně a možná moc sportovně, ale ona to  není liga nás pivařů ale liga piv.

Naším heslem je „Ukázaná platí !“. Věnujeme se anonymním degustacím, protože jen tak se můžeme oprostit od předsudků, mýtů, averzí či nadržování. Za  přísně objektivních podmínek ochutnáváme piva a s výsledky seznamujeme veřejnost. Nehrajeme si na soudce nade všemi, také pokladna repertoire records online. Nabízíme výsledky své poctivé práce k debatě, k oživení pivní  tématiky a možná i k inspiraci. Snažíme se svůj úkol neodfláknout, jsme pečliví, důslední, nestranní. A ještě si užijeme hodně zábavy.

Z letošních oddedustovaných 50ti světlých českých  ležáků se dostalo deset a deset do dvou semifinále a z nich pět a pět do finále, které se konalo 21.11.2011 v první Pivní Tramwayi.

Pro brožuru ALIANCE P.I.V.
Jirka Bejček Stehlíček

Napsat komentář