První pivní extraliga: Radegast obhájil své prvenství
Publikováno v St. 05. listopadu 2014 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

Včera večer proběhlo v První Pivní Tramwayi finále již pátého ročníku anonymní degustační soutěže První pivní extraligy (PPE).

První pivní extraliga: Radegast obhájil své prvenství
5.listopad 2014 – 06:31
Hlavním cílem degustační soutěže je každoročně otestovat podle předem daných, objektivních pravidel,všechny české ležáky, dostupné v běžné obchodní síti. Degustace proběhla jako vždy veřejně a na korektnost jejího průběhu dohlíželi zástupci některých zúčastněných pivovarů.
Ve finále se degustovaly vzorky piv, které postoupily ze dvou semifinálových kol: Poutník, Gambrinus, Starobrno, Bakalář, Svijany, Samson, Lobkowicz, Staropramen, Klášter a Radegast.Jan Šuráň, vicepresident První pivní extraligy k finále uvádí: „Finále 5. ročníku bylo velmi vyrovnané, všichni se vešli do rozpětí šesti bodů a finálové vzorky byly tedy vysoce kvalitní. Prosadil se znovu Radegast, což je známka jeho dlouhodobé vysoké kvality.“President První pivní extraligy, Ladislav Jakl, k tomu dodává: „Na rozdíl od jiných degustací, kdy náš nákupčí sjezdí půl republiky, aby sehnal všechny vzorky určené kolekce, tak v tomto případě 9 z 10 vzorků byly pořízeny v jednom obchodě. To znamená, při stejných podmínkách nákupu. Ve finále byly zastoupeny pivovary regionální, i ty největší, pivovary nezávislé i reprezentanti obřích světových firem. Ale na stole degustátorů si byly všechny rovny.“

Výsledky finálového kola 4. ročníku:
1. Radegast Ryze Hořká 12
2. Klášter Premium
3. StaropramenLežák
4. Lobkowicz Premium
5.-8. Samson světlý ležák, Svijanský Rytíř, Bakalář světlý ležák, Starobrno Medium
9. Gambrinus Premium
10. Poutník světlý ležák Prémium

Všechny vzorky jsou v průběhu roku hodnoceny přísně nezávislým způsobem, piva jsou zakoupena v běžné obchodní síti a degustující dopředu neznají jejich identitu.

„Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný český ležák měl mít,“ uvádí Jan Šuráň vicepresident První pivní extraligy. Ladislav Jakl, president První pivní extraligy dodává: „V naší soutěži sledujeme výhradně senzorické vlastnosti a nezabýváme se předsudky. Byli bychom rádi, kdyby podobně postupoval český pivař. Aby se nebál experimentovat a zkusil ochutnat pivo, aniž by dopředu věděl, jak mu bude chutnat.“

O První pivní extralize

První pivní extraliga jako občanské sdružení funguje již od roku 2010 a zabývá se odbornými degustacemi a propagací kvality a rozmanitosti na českém pivním trhu. Sdružení pořádá v průběhu roku 5 základních degustačních kol, dvě semifinálové a jedno finálové kolo.

Napsat komentář