První pivní extraliga vybrala nejlepší ležák, stal se jím Radegast Premium
Publikováno v Út. 29. října 2013 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

Symbolické ocenění za nejlepší ležák letošního roku získal pivovar Radegast. Rozhodlo o tom sdružení První pivní extraliga, které vybralo pivo Premium z desítky finálových nápojů, jež prošly předchozími koly.

V pražské pivní tramwayi ve středu večer vybrali členové První pivní extraligy nejlepší ležák českých pivovarů z běžně dostupných piv v obchodech. Stal se jím Radegast Premium.

Degustace, stejně jako v předešlých třech ročnících, proběhla za účasti veřejnosti a zástupců některých pivovarů. Během roku již proběhlo pět výběrových kol a dvě semifinále.

Do závěrečného klání letos postoupily kromě vítězného Radegastu také druhý Kozel Premium, Bakalář Premium, Starobrno Medium, Pernštejn Světlý ležák, Záviš Polička, Březňák Světlý ležák, Svijanský Rytíř, Otavský zlatý a Krušovice 12.

Hodnotitelé při testování předem netušili, o jakou značku se jedná. „Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný český ležák měl mít,“ vysvětlil Jan Šuráň viceprezident První pivní extraligy.

Jeho kolega, prezident sdružení a bývalý tajemník exprezidenta Klause Ladislav Jakl, komentoval výsledek takto:

„SABMiller porazil na hlavu Heineken, přestože ten měl ve finále svá tři želízka. Svijany se jako jediné pivo každoročně dostává do finále, i když na vrchol nikdy nedosáhly. Pravděpodobně největším překvapením je famózní výsledek Pernštejna.“

První pivní extraliga vznikla jako občanské sdružení v roce 2010, náplní jeho činnosti je propagace kvality a rozmanitosti českých piv.

Zdroj