1. vložená soutěž První pivní extraligy v r. 2015
Publikováno v Po. 20. července 2015 v rubrice NOVINKY, VLOŽENÉ SOUTĚŽE

logo_ppeLetní vložené soutěže První pivní extraligy jsou vždycky trochu rozpustilé, radostné a občerstvující. Že však ta letošní první „vloženka“ bude až takový zážitek, nepředpokládali ani ti největší optimisté.

Její přípravy obestírala rouška tajemna, takže degustátoři se vlastně nikdy nedozvěděli, CO se bude ochutnávat. Vzhledem k datu jejího konání, 14. Července, ji nazval její autor a prezident První pivní extraligy Ladislav Jakl poněkud pýthicky degustací „Bastillovou“. Výběr vzorků a jejich konzumaci přítomnými porotci však zdaleka pochmurnou stavbu, ani tragické události po ní následující, nepřipomínaly.

Jak postupně vycházelo najevo, vzorky byly sestaveny ze svrchně kvašených Ale české výroby, v různé síle a provedení, kdy se nehodnotilo ani tak srovnání senzorických kritérií, ale prostě jejich pitelnost a lahodnost. Na rozdíl od velmi komorního, až internátního prostředí standartních degustací se prostorami Bejčkovy První Pivní tramwaye na Spořilově nesly od samého počátku degustace výkřiky chvály, obdivu a uspokojení. Decentně upité vzorky, které jindy zůstávají po degustaci na stole, vystřídalo nekonečné množství dochutnávání, neboli tzv. „přelizů“, a na konci většinou beznadějně prázdné skleničky. Zbytek vzorků se dopíjel i po skončení ochutnávky a následném vyhlášení pořadí.

 

I když v této soutěži zase až tak dalece o výsledky nešlo, je jistě důležité informovat veřejnost, který z letních ejlů měl u poroty největší úspěch. Vítězové byli vlastně tři se shodným počtem bodů a dělené bylo (i když s určitým odstupem za medailovými pozicemi) i čtvrté a páté místo. Jak to tedy dopadlo?:

Poř.  Název Pivovar Styl Obj.alk. Body
1.-3.  Clock APA Clock Potštejn American Pale Ale 5,0% 22
Vratislavický Ale Konrad Vratislavice neuvedeno 7,0% 22
Mazák 11 Mazák Dol. Bojanov Pale Ale 4,3% 22
4.-5. Summer Ale Permon Sokolov American Pale Ale 4,1% 24
Albrecht 15 Zámecký Frýdlant India Pale Ale 6,0% 24
6. Apollo Galaxy Matuška Broumy Pale Ale 5,5% 25
7. Bohemian Ale Bernard Humpolec Strong Trippel Ale 8,2% 26
8. Albert 12 Podklášterní Třebíč Ale 4,9% 28
9. Kocour Ale Kocour Varnsdorf Pale Ale 4,5% 29
10. Primátor EPA  Primátor Náchod English Pale Ale 5,0% 34
11. Chomout AAA  Chomout Olomouc American Amber Ale 5,3% 35

Jak je vidět z výsledků, úroveň byla velmi vysoká a i přesto, že někteří porotci byli poněkud přísnější, prvních devět piv mělo hodnocení v rozsahu „velmi dobré“ až „dobré“ a pouze dvě piva byla hodnocena jako „průměrná“. Členové Extraligy se shodli na tom, že dlouho nepamatují takhle příjemnou degustaci, jejíž příčinou budou pravděpodobně blížící se volby vedení jejich občanského sdružení, kde se bude o post prezidenta opět ucházet právě autor soutěže.

O tom, jakou nádherně výbušnou směs a nedostižnou invenci dokáže ve fotografovi vyvolat kombinace svrchně kvašených piv, krásná pivonoška a asistentka soutěže, letní bouřková atmosféra a konečná tramvají na Spořilově, svědčí i mimořádná sada fotografií z aktu vyhlášení vítězů, jehož se účastnila i jedna tramvaj a její vlakvedoucí. První pivní extraliga mašinfírovi tímto znovu děkuje za laskavé svolení k zahrnutí tohoto jinak nepříliš romantického dopravního prostředku do vítězné fotosérie.

Petr Markvart

 

 

Napsat komentář