Reportáž z finálové degustace První pivní extraligy o Slovenský ležák roku 2014 – první vítězství Corgoně.
Publikováno v Čt. 04. prosince 2014 v rubrice ZAHRANIČNÍ MISE

logo_ppe2. prosince 2014 se v prostorách První pivní tramwaye na Spořilově sešli porotci, aby posoudili –jako tradičně už každý rok – kategorii „Slovenský ležák“. Podle přísných pravidel První pivní extraligy je možno hodnotit pouze piva, která jsou dostupná na celém území našeho východního souseda. I proto je výběr na Slovensku tradičně zúžený a účastní se ho pouze sedm až osm ležáků ze čtyř až pěti pivovarů.

Letos si vítězství odnesl poprvé Corgoň, stájový kolega předchozího trojnásobného vítěze Zlatého bažanta z hurbanovského Heinekenu (ten skončil tentokrát až třetí po rozpiji).

Někdo by mohl namítnout, že každoroční soutěž několika málo slovenských ležáků nápadně připomíná bývalou východoněmeckou Oberligu, kde spolu vytrvale soutěžily pouze dva týmy – Dynamo Belin a Dynamo Weißwasser. Přesto i zde – ve zdánlivě statickém světě dochází každý rok k drobným posunům. Například letošní výkon Topvaru byl o poznání lepší, než jeho loňský propadák a posunul se spolu se svým stájovým kolegou ze SAB Mileru Šarišem Premium v pořadí směrem vzhůru, zatímco oba zástupci Pivovaru Vyhne Steiger a Stein propadly až na dno pořadí. O nejvyšší příčky pravidelně soutěží banskobystrický Urpiner, který i letos obsadil solidní druhé místo, byť se musel v rozpiji (který skončil nejtěsnějším výsledkem 5:3) poprat o stříbro se Zlatým bažantem.

Co říci o čerstvém vítězi soutěže o Slovenský ležák Corgoňovi?

Porotce První pivní extraligy zaujala čistota provedení, která byla patrná ve všech senzorických parametrech a vyrovnanost vzorku. Výrobce sám jej charakterizuje jako „jantarově-zlatavý ležák plzeňského typu s vyšší, ale vyváženou hořkostí, plnou chutí a nezaměnitelným buketem“.

Pivo se v Nitře začalo vařit už v r. 1896 pod obchodním jménem „Salon Sör“. Za první republiky se zde kromě ležáků vařil i Porter. Po přestávce v letech 1926-1953 byla v Nitranském pivovaru znovu obnovena výroba. Značka Corgoň se začala vařit až roku 1988 a to jako čtrnáctistupňový ležák. V r. 1997 se nitranský pivovar stal součástí skupiny Heineken a v roce 2004 byla výroba Corgoně v jeho dnešní podobě přenesena z Nitry do Hurbanova.

Hrdina Corgoň byl podle legendy kovář z nitranského Horního města, který významně přispěl k odražení pokusu Turků o dobytí Nitry v 16. století tím, že na ně shazoval ohromné balvany. Pro jeho obrovitou postavu a umouněnou tvář ho Turci údajně považovali za ďábla.

Celkové hodnocení vzorků:

Poř.                       Název                   Pivovar/skupina              Počet bodů

1             Corgoň 12                           Hurbanovo/Heineken                  29

2             Urpiner Premium 12      Banskobystický pivovar                               31 (v rozpiji 5:3)

3             Zlatý bažant 12                 Hurbanovo/Heineken                  31

4             Šariš světlý ležák             Topvar Vel. Šariš/SABMiler         35

5             Topvar světlý ležák         Topvar Vel. Šariš/SABMiler         39

6-7         Steiger                                 Pivovar Vyhne                                 45

6-7         Stein                                     Pivovar Vyhne                                 45

 

Napsat komentář