Slovenské finále
Urpiner obhájil titul nejlepšího slovenského ležáku
Publikováno v Pá. 03. srpna 2018 v rubrice NOVINKY, ZAHRANIČNÍ MISE

logo_ppePo roce vyjela První pivní extraliga opět na Slovensko, aby tam zhodnotila místní ležáky, dostupné v běžné obchodní síti. Už v minulých letech se projevilo, že v tomto segmentu jsou slovenské špičky s těmi českými zcela srovnatelná, ale základna je oproti té české chudičká: jen 10 titulů proti 55 českým.

Proto na Slovensku není nutné organizovat základní kola a semifinále a vždy se koná rovnou finále. A tak tomu bylo i letos. Loni se Slovenské finále PPE konalo v Banské Bystrici, a tak možná leckdo o regulérnosti vítězství domácího Urpineru zapochyboval. Jenže on své prvenství letos obhájil, a to na půdě Bratislavy, kde degustace proběhla letos. Takže pryč s pochybnostmi.

Ale vezměme to od začátku. Výprava členů PPE ve složení Láďa, Bejček a Hadži se dopoledne patřičně vyzbrojena sešla na Hlavním nádraží a do Bratislavy vyrazila vlakem. Díky skvělému cooleru, jehož funkci plnila igelitová termotaška plná ledu, vydržely všechny cestovní vzorky ve výborné kondici až do samotného cíle.

Tím byl hotel Loft, v jehož útrobách členové PPE po tři dny bydleli a kde se konala i soutěžní degustace. Loft je nejen hotelem s výbornou polohou a perfektními službami, ale především hotelem, kde sídlí skvělý pivovar Fabrika, jehož zázemí posloužilo pro vzorně fungující servis při degustaci. Panel degustérů doplnil až v Bratislavě se připojivší Honza, otec slovenských domovarníků Bobo, slovenská pivovarská legenda Laco, majitel hotelu Juraj a sládek Fabriky Peter.

Prvních šest vzorků bylo na standardní české úrovni základního kola nebo i semifinále, čtyři poslední vzorky ale vykazoval znatelné senzorické vady. Jsme rádi, že na degustacích slovenských piv nás doplňují místní znalci, jinak bychom měli pocit, že jsou naše výsledky zaujaté. Pět prvních vzorků postupuje do tradičního Česko – Slovenského Superfinále, které lze očekávat v prosinci.

Zde jsou celkové výsledky:

1. Urpiner 33
2.-3. Corgoň 35
3.-2. Zlatý Bažant 73 35
4. Šariš 36
5. Steiger 38
6. Zlatý Bažant 39
7. Popper 43
8. Topvar 45
9. Sitňan 47
10. Stein 50

Slovenský výjezd PPE se pochopitelně neomezil jen na oficiální pracovní program, pivně nikoli nezajímavý byl i program doplňkový. Během něj jsme navštívili několik bratislavských mikropivovarů a multitapů a ochutnali mnoho velmi pozoruhodných kousků. První z nich už v „domácím“ pivovaru Fabrika.

Hezký výběr hlavně lahvových vzorků nabízí pivotéka 100 pív, naprosté skvosty slovenské, české i světové mají na čepu v baru Unorthodox, nejen svá ale i zajímavá hostující piva nabízí restaurace pivovaru Stupavar, trochu opuštěně jsme se cítili v Kláštornom pivovaru, velmi dobré (až na ten žitný ale) piva ochutnáte hned naproti v pivovaru Shenk.

A kdyby vám to bylo málo, můžete vyrazit do výborného pivního baru Jáma, kde kromě slovenských špiček můžete popít i piva, která si Jáma nechává dělat coby kočující pivovar. Pár desítek kroků odtamtud je velikánský pivovar Alžbetka, kde lze velice stylově shlédnout živě vítězství Petera Sagana v etapě Tour de France. Klasikou je pivovar Rychtár Jakub, kde sotva seženete místo, ale když ho seženete, můžete si dát kromě slovenského výběru i velmi reprezentativní vzorek českých mikropivovarů. Pak je možné přijít do Bratislavského Meštianského pivovaru, kde mají sice jen ležáky, ale zato velmi povedené, navíc u stolů sedí osazenstvo, ze kterého přechází zrak. Až se z toho člověk nemůže soustředit na živě vysílané semifinále fotbalového šampionátu.

Ještě nemáte dost? Ochotný barman v Hangout Cafe vám natočí pravého belgického kyseláče, pěkné kusy plus pivní zmrzlinu můžete ochutnat v baru Žil Verne. Pak už jen kapúrkovou a strmeňovou ve Fabrice a alou domů, protože je čtvrtek a vy přece musíte ke Kelleymu.

L. J.

Napsat komentář