Snižujeme slovenský náskok – Česko-slovenské superfinále 2019
Publikováno v Pá. 29. listopadu 2019 v rubrice NOVINKY

logo_ppeJubilejní desátý ročník První Pivní Extraligy byl, v úterý 26. 11. 2019, završen rovněž desátým Česko – Slovenským superfinále. V tomto finále se utkávají nejlepší české ležáky s nejlepšími ležáky slovenskými. Bejčkova První Pivní Tramway opět přivítala degustující delegaci ze Slovenska v tradičním složení Laco Kovács (místopředseda Svazu nezávislých pivovarů Slovenska a dodavatel piva) a Peter Bobo Bognár, čelný představitel pivní Craft a Homebrewingové scény Slovenska.

Vzhledem k hlášené neúčasti stálých členů PPE – Bejčka (povinnosti Alince P.I.V.), Milana Kabrny a nehlášené neúčasti (pokuta) Petra Markvarta (asi prodává letadla v černošicích), byla komise doplněna o obětavou pivonosičku Markétu, která nejprve piva bleskově nanesla na stůl a poté si k nim sedla a hodnotila. Vzácná to žena!

Souboj českých a slovenských piv byl vyrovnaný pouze ve středu tabulky, neboť na obou koncích se soutěžící výrazně oddělili. Pohříchu větší odstup byl na konci tabulky, kde Sitňan skutečně nebyl dobrý a od dvojice na šestém a sedmém místě ho dělilo osm bodů. Tuto osmičku Sitňanovi také přidělil argentinsko pražský pivní kat Max Bahnson, řkouc že tak špatné pivo nepil ani v Argentině.

O již zmiňované 6. až 7. místo se podělili Budvar a Zlatý Bažant 12 %, kteří byli hodnoceni vesměs jako průměrné pivo. O dva body lepší byl na pátém místě dosavadní hegemon této soutěže a loňský vítěz Urpiner. Na čtvrtém místě byl o další dva body lepší letošní vítěz české části Litovel Premium, kterého o dva body předčil třetí Excelent. Druhé místo před ním v těsném souboji obhájil Zlatý Bažant 73, kterému zřejmě historická dekokce opravdu svědčí.  

O parník všem, tedy o 5 bodů, ujelo ryzí pivo z hor Hanušovická Holba Premium, která jednoznačně bodovala u všech hodnotících a potvrdila vysokou kvalitu piv z Hanušovic a Moravskoslezských pivovarů obecně, vyjádřenou mimo jiné vítězstvím na European Beer Chalenge 2019 v Londýně. Je vidět, že kvalita degustujících je na obou soutěžích stejná. V neposlední řadě Holba také upravila poměr českých a slovenských vítězů na již přijatelných 4 : 6. Nicméně budou se naši sládci muset více snažit, aby tuto tendenci prokázali i v příštím roce, kdy První Pivní Extraliga začne svou druhou dekádu.

Výsledky Česko – Slovenského finále První pivní extraligy 2019    

Pořadí Pivo Alkohol Pivovar/skupina Počet bodů
         
1. Holba Premium 5,2% abv Hanušovice / MSP 26
2. Zlatý Bažant 73 4,5 % abv Hurbanovo / Heineken  31
3. Excelent 4,7% abv Plzeňský Prazdroj, a.s. 32
4. Litovel Premium 5,0 % abv Litovel / MSP 34
5. Urpiner Premium 5,0 % abv Banská Bystrica  36
6. – 7. Zlatý Bažant 12 % 4,7 % abv Hurbanovo / Heineken 38
6.. – 7. Budvar 5,0 % abv České Budějovice 38
8. Sitňan 5,0 % abv Vyhne / Steiger 46

Text: Jan Šuráň | PPE
Photo: Ladislav Jakl | PPE

 

Napsat komentář