Tolik vitacitů jsem nepil, zhodnotil Jakl ochutnávku radlerů
Publikováno v St. 20. června 2012 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

V Česku vypuklo radlerové šílenství. Piva s příchutí citrónu či grepu najdete prakticky všude. Jak chutnají a dají se vůbec pít? První pivní extraliga otestovala osm vzorků nejčastěji prodávaných radlerů. Jelikož chutnají především ženám, přizvali si k ruce osm dobrovolnic. A výsledek? Jednoznačně zabodovala příchuť grepu, jasným vítězem se pak stal Samson Radler Grapefruit.

Pivní experti se sešli v úterý večer v První pivní tramwayi, aby zhodnotili hit letošního léta – ochucená piva, často nazývaná radler. Aby výsledky byly co nejobjektivnější, kromě mužů ochutnávaly také ženy. „Pozvali jsme osm náhodně vybraných žen, protože ty jsou cílová skupina,“ vysvětluje František Trantina z První pivní extraligy.

Radlery teď podle něj zažívají obrovský boom. „Kdyby cizinec přišel do obchodu, tak si myslí, že tu pijeme jen ovocná piva,“ dodává.

Hlavním úkolem degustujících bylo zjistit, do jaké míry je radler osvěžující a hlavně, jak jim chutná. Klíčová otázka byla, jestli se výrobci podařilo sladit pivo se soft drinkem a nemá žádnou chuťovou vadu.

CELKOVÉ VÝSLEDKY
1. Samson Radler Grapefuit 53 bodů
2. Staropramen Cool Grep 54 bodů
3. Staropramen Cool Lemon 65 bodů
4. Escape Limetka, Litovel 69 bodů
5. Gambrinus řízný citrón 79 bodů
6. Samson Radler citrón 83 bodů
7. Chipper Grapefruit Beer, Primáto 84 bodů
8. Zlatopramen Radler Citrón 87 bodů

A výsledky byly překvapivé. Piva, která chutnala pánům, dámy odsunuly na poslední místo. To je třeba případ piva s názvem Chipper Grapefruit Beer od značky Primátor. Zatímco pivní experti mu přisoudili stříbrnou příčku, u žen bylo jasně poslední.

Na příchuti se ale obě skupiny shodly – grepová jasně vítězí. „Je logické, že bodoval hlavně grep, protože pivo je samo o sobě hořké, tak možná proto,“ řekl Jan Suráň, člen První pivní extraligy a předseda Českomoravského svazu minipivovarů.

Kdyby bylo na ženách, jasným vítězem by se stal Staropramen Cool Grep, pánové naopak volili grepový speciál Samsonu, který nakonec v celkovém hodnocení vyhrál.

VÝSLEDKY PÁNOVÉ
1. Samson Radler Grapefruit 24 bodů
2. Chipper Grapefruit Beer 27 bodů
3. Staropramen Cool Grep 30 bodů
4. Staropramen Cool Lemon 35 bodů
5. Gambrinus řízný citrón 36 bodů
6. Escape Limetka, Litovel 38 bodů
7. Samson Radler Citrón 45 bodů
8. Zlatopramen Radler Citrón 54 bodů

„Je zajímavé, že výsledky mezi muži a ženami jsou tak rozdílné,“ komentoval degustaci Trantina. Podle něj jde ale o skvělý nápoj. „Je hodně osvěžující a po sportu a v létě je ideální,“ říká.

Jiný názor má ale pravidelný účastník pivních večerů a člen První pivní extraligy, tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. „Řeknu vám, tolik vitacitů jsem dlouho nepil. Ovoce to nepřipomíná, pivo to nepřipomíná,“ zhodnotil ochutnávku s úsměvem. Podle něj se Češi radlery teprve učí pít. „Je dobře, že ta vlna odstartovala, on ten boom přestane, a ti nejlepší zůstanou,“ tvrdí Jakl.

VÝSLEDKY ŽENY
1. Staropramen Cool Grep 57 bodů
2. Samson Radler Grapefruit 43 bodů
3. Staropramen Cool Lemon 38 bodů
4. Escape Limetka, Litovel 33 bodů
5. Zlatopramen Radler Citrón 31 bodů
6. Samson Radler Citrón 30 bodů
7. Gambinus řízný citrón 29 bodů
8. Chipper Grapefruit Beer, Primátor 24 bodů

Ženy jako degustátorky se osvědčily: „Jsou skvělé, koncentrované a disciplinované. Půl hodiny ochutnávají a mlčí, lepší než chlapy,“ dodal Jakl.

Zdroj