Zpráva z výjezdu a předání diplomu Plzeňskému Prazdroji.
Publikováno v Po. 02. srpna 2021 v rubrice NOVINKY

logo_ppeTrnitá byla cesta pivovaru Pilsner Urquell za celkovým vítězstvím ve finále PPE. Nicméně se to Plzničce, hned na pojedenácté, konečně dne 10. listopadu 2020 povedlo! Pilsner Urquell je naprostou většinou českých pivařů považován za nekorunovaného krále ležáků a tak je až s podivem, že v degustacích PPE příliš v minulých letech nezářil. Zkrátka, pokud je degustace anonymní a vy máte před sebou jen deset či jedenáct číslovaných sklenic, bez log pivovarů a ani nákupčí netuší, co do které sklenice naše pivonošky nalily a navíc k posouzení máte jen svůj zrak, čich a své chuťové pohárky, tak  pak je to, čemu se v hospodě odjakživa říká: Ukázaná platí, kecy nemaj cenu :-)…

Nicméně se konečně zadařilo a my jsme se někdy od ledna domlouvali s Plzeňským pivovarem, kdy bychom mohli přijet k nim na předání diplomu. Kdo do termínu mluvil, ač němý, byl logicky Covid :-(… No nakonec se termín našel a tak jsme 27. července v sestavě: Láďa, Honza, Mikádo, Buri, Hadži a já konečně vlakem do Plzně vyrazili. Je pravda, že já jsem byl, co se týče projevu i konzumace asi tak desetinový, neb jsem byl živoucím důkazem známého rčení, že je lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích… Nicméně kolezi se snažili i za mne a tak doufám, že jsme nezanechali špatný dojem.

Předání certifikátu 12. ročníku První pivní extraligy (PPE), který bude udělen lahvovému ležáku Pilsner Urquell. PPE je občanské sdružení, které se od roku 2010 zabývá odbornými anonymními degustacemi a propagací kvality a rozmanitosti na českém pivním trhu, 28. července 2021 v Plzni

Přivítání bylo moc hezké a je vidět, že se již všichni léta známe, neb jsme jako PPE dvakrát předávali diplom jejich sesterském závodu, pivovaru Radegast a také diplom též sesterskému závodu Gambrinus, ne za celkové vítězství v PPE, ale za vítězství v Česko-Slovenském federativním super finále, ve kterém se utkají piva, co se umístí na prvních pěti místech, jak v ČR, tak i v SR.

Plzeňský Prazdroj se na nás nachystal jak se patří. Jen z novinářů tam byli Václav Prokš – zpravodaj ČTK, Míra Petr – novinář DNES, Lenka Prošková – fotografka a novinářka Deníku. No a pivovar zastupovali Jiří Fusek – sládek Prazdroje, Jan Enge – vrchní sládek Prazdroje a ikona a tvář Prazdroje Václav Berka – emeritní vrchní sládek. V neposlední řadě nás doprovázela ještě Lenka Straková – sládková pivovaru Proud.

Zašli jsme hned do podzemí PU a dovedli nás až na šalandu, kde jsme popili Prazdroj z dubových sudů, No lábuž veliká! Poté si náš president Láďa stoupl na lavici a pronesl projev. A to on umí. Zdůraznil  tam vše, co dělá První Pivní Extraligu, První Pivní Extraligou. Od toho, že v degustacích pokračujeme dle stejného degustačního modelu již dvanáctým rokem, že si VŠECHNA piva sami platíme a kupujeme je, tak jako každý jiný v běžné maloobchodní síti, až po zdůraznění naprosté anonymity vzorků.

Předání certifikátu 12. ročníku První pivní extraligy (PPE), který bude udělen lahvovému ležáku Pilsner Urquell. Prezident PPE Ladislav Jakl drží řeč! 

Pak už jsme jen gratulovali, fotili, popili, pojedli a už nás Vašek hnal na prohlídku jejich pivovaru. Byli jsme i tam, kam se asi málokdo dostane a jen jsme užasle kroutili hlavami nad nekonečnými kilometry nerezových trubek a neuvěřitelným množstvím CK tanků… Na jednom místě nás čekalo i ochutnání pivka přímo z CK tanku ve své nefiltrované a nepasterizované podobě a nutno podotknou, že i to byla lábuž veliká. Jak jsem již několikrát někde řekl, tak jsem přesvědčen, že toto pivo kdyby PU normálně distribuoval, ne jednou v roce v říjnu, ale běžně, tak by se leckterý minipivovar se svým ležákem těžko chytal. Ale je možná dobře, že tomu tak není…

Po prohlídce Prazdroje se nám pochlubili i novým přírůstkem do rodiny Prazdroje a sice minipivovarem Proud. Tady se konečně dostala ke slovu Lenka Straková a provedla nás „svým“ královstvím. Pivovar je umístěn v bývalé elektrárně celého Prazdroje, který svého času vyráběl tolik proudu, že zásoboval i město Plzeň! No hala je to obří to je fakt. Pivovárek Proud zabírá svou rozlohou tak jednu čtyřicetinu celé haly. Laďa s Hadžim hned uvažovali, že by se zde, až dodělají podlahy mohlo koncertovat…

Předání certifikátu 12. ročníku První pivní extraligy (PPE), který bude udělen lahvovému ležáku Pilsner Urquell. Lenka Straková v Pivovaru Proud.  

Po té jsme prošli do další části Proudu, kde pivo kvasí a leží. Následně se stáčí, jak do sudů, tak i do lahví. Pivka co jsme od Proudu ochutnali, byla opravdu zajímavá. Ostatně už jsem jejich pivka viděl v některých sámoškách a tak doporučuji ochutnat. Zatím mají jak Lenka, tak i její parťák Michal Škoda v podstatě volnou ruku, co se produkce týče a tak se těšíme na další jejich pivka.

Pak jsme se už jen rozloučili a šli na vlak. Nemohli jsme, ale cestou vynechat hospodu z ALIANCE P.I.V., Klub Malých Pivovarů, která je příhodně přímo na cestě z Prazdroje na nádraží.

Akce se opět mimořádně podařila a jsem rád, že jsem ji, přes všechny mé nynější problémy, absolvoval.

Zapsal Jirka Bejček Stehlíček.

31.07.2021

Napsat komentář