2. semifinále
Známe zbytek finalistů. Z první příčky postupuje Záviš, který potvrdil svoje vítězství ze základního kola.
Publikováno v St. 16. října 2013 v rubrice NOVINKY

Druhé semifinálové kolo První pivní Extraligy se konalo 7. října 2013 v První pivní tramwayi a na rozdíl od prvního se v něm žádné velké senzace nekonaly. Vítěz tohoto semifinále, Záviš z Poličky sice vůbec poprvé postoupil ze základního kola do závěrečných bojů, avšak suverénní způsob, kterým vyhrál své kolo základní části, pouze potvrdil jeho letošní kvality.

Za Závišem skončil na druhém místě velkobřezenský Březňák, který taktéž potvrdil skvělou formu ze základního kola. Svými dosavadními historickými výsledky v Extralize, kde bude letos, stejně jako byl i vloni jedním finalistů, z něj činí jednoho z favoritů soutěže. Na třetím až pátém místě s odstupem za prvími dvěma vzorky skončili tradiční favorité Krušovice (loňský vítěz, který zatím ve všech ročnících postoupil do finále) a Svijany (i ony budou letos počtvrté ve finále, přičemž zatím neskončily v žádném ročníku hůře než páté). Pětici postupujících doplnil Otavský zlatý ze Strakonic. Postup tohoto nováčka do finálových bojů se tak stal jediným velkým překvapením 2 semifinále.

Těsně za postupujícími skončil v poli poražených Dačický a vyškovský Březňák. S větším odstupem následovali Klášter (čtyřnásobný semifinalista), Louny (loňský finalista, který zatím též postoupil v každém ročníku ze základní části) a Chotěboř (finalista z r. 2010). Právě u Chotěboře a Kláštera porota shodně konstatovala nevyrovnanost obou vzorků. Celkově byla porota o něco přísnější než v 1. semifinále, což se projevilo i na nižším průměrném hodnocení všech vzorků.

Tabulka: 2. semifinále 2013

1. Záviš (Měšťanský pivovar v Poličce) 28 bodů
2. Březňák (Pivovar Velké Březno, Heineken) 30 bodů
3.-5. Krušovice 12° (Pivovar Krušovice, Heineken) 34 bodů
3.-5. Svijanský Rytíř (Pivovar Svijany) 34 bodů
3.-5. Otavský zlatý (Měšťanský pivovar Strakonice) 34 bodů
6. Dačický (Pivovar Velké Březno, Heineken) 35 bodů
7. Vyškovský Březňák (Pivovar Vyškov) 36 bodů
8. Klášter Premium (Pivovar Klášter n. Jizerou) 39 bodů
9. Louny Ležák (Pivovar Louny, Heineken) 41 bodů
10. Chotěboř Premium (Pivovar Chotěboř) 46 bodů

Je tedy známo všech deset finalistů letošní První pivní extraligy, kterými jsou Bakalář (26,5 b.), Záviš (28 b.), Kozel a Březňák (shodně 29,5 b.), Starobrno (31 b.), Radegast (32 b.), Krušovice (31,5 b.), Svijany (33,5 b.), Pernštejn a Otavský zlatý (shodně 34,5 b.). Pořadí nasazení v letošním finále bylo sestaveno na základě letošních výsledků daného ležáku ze základního kola a ze semifinále. Finále, do něhož se kvalifikovali tři zástupci skupiny Heineken, dva reprezentanti skupiny SAB/Miler a piva pěti středních pivovarů (z nichž Bakalář a Záviš prokazují v letošním roce nejvyšší kvalitu a vyrovnanost vzorků v průběhu roku), proběhne dne 23. října 2013 v První pivní tramwayi na Spořilově.

Petr Markvart, PPE