Česko-slovenské superfinále 2017
Nejlepší „federální“ pivo je Gambrinus“!
Publikováno v St. 06. prosince 2017 v rubrice NOVINKY

logo_ppeTak tu máme výsledky dalšího ročníku česko-slovenského Superfinále První pivní extraligy, ve kterém se každoročně střetávají nejlepší české a slovenské ležáky dostupné v běžné obchodní síti, jak je určila obě národní finále.


A jako už tomu bylo několikrát, „federální“ degustace se zcela nekryje s tím, jak jednotlivá piva dopadla při svých národních finálových soutěžích. U slovenských to částečně může být velkým časovým odstupem, protože slovenské národní finále jsme v Banské Bystrici dělali už v srpnu a z minulosti víme, že za několik měsíců se úroveň piv může posunout. Jistě svůj vliv měla i skutečnost, že Superfinále 2017 se účastnili jen čtyři kmenoví členové PPE a na povinnou degustační osmičku je doplnili náhradníci. Bylo by ale alibistické to házet jen na ně, už proto, že Radek, Denisa i David už mají leccos oddegustováno a poslední z náhradníků, tedy Honza M., býval v minulosti naším dlouholetým členem. Své si do pořadí ale určitě řekla i obecná vyrovnanost finálových vzorků a také prostý fakt, že obchodníci zacházejí s pivy prostě různě. A nakonec: ani my nemusíme nutně třeba i hned druhý den hodnotit stejná piva stejně, nejsme roboti.

A tak se stalo, že slovenský vítěz Urpiner a český vítěz Herold skončili společně na děleném čtvrtém až pátém místě z deseti vzorků. Aspoň že nepropadli, to bychom tu měli další záhadu k řešení.
Vítězem Superfinále se stal Plná 12 z pivovaru Gambrinus s velmi slušným ziskem 28 bodů navzdory tomu, že dva degustéři v ní cítili vůni až příliš kvasničnou. Stříbrná medaile putuje ho Hanušovic za druhé místo Holby Premium, i přes mírnou přítomnost mladinové vůně. Na Slováky zbylo alespoň jedno místo na stupních vítězů, když třetí místo bral ležák od Zlatého Bažanta, na kterém se líbila hlavně povedená hořkost. Na tomhle výsledku je zajímavý fakt, že za poslední tři roky jsme do degustací zařazovali i retro verzi Zlatého Bažanta 1973, která až dosud vždy svého kolegu porazila. Ne tak letos. Naopak, retro verze skončila tentokrát nejen za svým kolegou, ale dokonce úplně poslední ze všech vzorků s dost špatným ziskem 43 bodů, když někteří degustující si u ní poznamenali „nabouranost“ a trpkost.

Zajímavé bylo se i kouknout na to, jak se od sebe lišili jednotlivá porotci. No, kalibr jsme stejný zrovna neměli. Nejvlídnější ke vzorkům byl Láďa, který rozdal 37 bodů, největším katem se ukázala být jemná dáma, tedy Denisa. Ta vzorky osolila rovnými padesáti body.

A že se vám naše výsledky nezdají? Tak si tuhle degustaci zkuste udělat anonymně sami a třeba budete koukat, koho potopíte a koho vychválíte.

Celkové výsledky:

pořadí pivo body
1. Gambrinus plná 12° 28
2. Holba Premium 30
3. Zlatý Bažant 31
4.-5. Herold 33
4.-5. Urpiner 33
6. Kozel Premium 34
7.-8. Chodovar Premium 34
7.-8. Šariš 12 36
9. Martiner 37
10. Zlatý Bažant 73 43

L. J.

Napsat komentář