V Krušovicích si cení názoru První pivní extraligy na krušovickou pšenici.
Publikováno v Čt. 11. července 2013 v rubrice VLOŽENÉ SOUTĚŽE

Na nové pivo v portfoliu pivovaru Krušovice jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího, zdejšího vrchního sládka Tomáše Kosmáka. Pšeničné pivo se mu zrodilo pod rukama, je jedním z jeho „otců“, a tak se sluší, aby je představil světu…


Proč jste se rozhodli začít v Krušovicích vařit pšeničné pivo?

Pšeničné pivo není žádnou novinkou. Vyrábělo se hojně v Čechách, ale prakticky po celé Evropě v různých obměnách technologií a chutí ještě před tím, než přišla éra českého ležáku.  Nedaleko odtud, v Bavorsku a v Rakousku, má tento druh piva stále větší popularitu, a čím dál víc chutná i českým konzumentům. Tak proč jim ho nenabídnout? Pšeničné pivo patří do škály výrobků, které se v Krušovicích vařily od nepaměti. A chceme dokázat, že to umíme i dnes.

Čím se pšeničné pivo liší od piva běžného?

Pšeničné pivo se vyrábí z pšeničného sladu, jehož podíl se pohybuje okolo 50 %, zbytek tvoří ječný slad. Vyznačuje se světle žlutou barvou. Ta je díky nefiltrování piva lehce zakalená zbytkovými bílkovinami a pivními kvasnicemi. Rozdílný je také ve způsobu kvašení – klasický český ležák je kvašen spodně, zatímco Pšenice svrchně.

Je třeba nějaké určité odrůdy pšenice pro přípravu pšeničného sladu?

U pšenice určené k výrobě piva, a tedy i ke skladování, je určitě nutné pečlivě vybírat odrůdy, a to také děláme. Slad, který vyhovuje všem našim náročným požadavkům, nakupujeme v České republice.

Jak dlouho jste připravovali recepturu?

Receptura vznikla před třemi lety. Tehdy jsme se ponořili do místních pramenů a starých receptur, a poté jsme se v malém týmu vydali na zkušenou do pivovarů, které takové pivo již vyrábějí. Takto vzniklo Dožínkové pšeničné, na jehož základech stojí i dnešní receptura pšeničného Krušovického piva.

Budou mít Krušovice pšeničné své vlastní sklo? Dají se pořídit i v lahvích?

Pro Krušovice Pšeničné jsme připravili nové, speciální sklo, které tomuto typu piva nejlépe vyhovuje. Pšeničné se stáčí jak do sudů, tak do lahví. Na jejich etiketě našim zákazníkům zároveň ukazujeme i rituál, který servírování Pšenice provází. Díky zbytkovým kvasinkám je důležité zhruba ve dvou třetinách nalévání do sklenice s lahví jemně zakroužit a pak teprve dolít zbytek. Jen tak bude i ve sklenici mít pivo tu správnou chuť i zakalenou barvu.

Jaké jste zaznamenali ohlasy?

Musím říct, že ohlasy jsou zatím jednoznačně pozitivní. Jak ze strany odborné veřejnosti, která kladně hodnotí odvahu našeho pivovaru jít do výroby produktu, který tu zatím žádný velký pivovar nenabízel, ale i od spotřebitelů, kterým naše lehká, ale chuťově plná Pšenice velmi chutná. Důkazem je pro nás i prestižní druhé místo v hodnocení pivních znalců z První pivní extraligy, kde se Krušovice vyznamenaly i před zavedenou konkurencí z Německa.

Od června do prvního týdne v červenci jsou v terénu speciální krušovické hlídky. Jak je poznáme?

Krušovické hlídky, které lidem díky speciální aplikaci v tabletu ukazují, jak moc jsou zralí na Pšenici, jsou snadno k rozeznání díky svým retro kostýmům. Vyskytovat by se měly především v nákupních centrech a supermarketech.

Kdybyste měl pozvat zákazníky na Krušovické pšeničné, co byste jim o pivu řekl?

Je prudce pitelné, příjemné a osvěžující. Zprvu trochu nezvyklé, ale na pšeničné musí člověk dozrát. Zkuste a ochutnejte, jestli jste dost zralí.

Zdroj