Nejlepším ležákem je Bakalář. Byl to můj favorit, říká Jakl
Publikováno v Út. 19. března 2013 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ

První kolo soutěže ležáků českého typu s přehledem vyhrálo pivo Bakalář. Mezi svoje favority ho zařadil jako jeden z porotců i Ladislav Jakl. Ocenil i svijanské pivo, které skončilo na třetím místě. Podívejte se na žebříček nejlepších ležáků.

„Bakalář byl mezi mými favority. Ostatně první ročník První pivní extraligy jen těsně celkově nevyhrál. Stejně tak Svijany, které jako jediný ležák postoupily ve všech třech minulých ročnících do finále,“ pochválil piva, které se umístily v čele žebříčku Ladislav Jakl.

Které české ležáky jsou nejlepší?

  • 1. místo – Bakalář (Rakovnický pivovar)
  • 2. místo – Premium (Klášterský pivovar)
  • 3. místo – Rytíř (Svijany)
  • 4. místo – Premium (Radegast)

Zároveň ohodnotil i poslední místa. „Více jsem čekal od náchodského Primátora. Záhadou je výsledek Samsona. Nejednotnost hodnocení budí podezření, že některé jeho vzorky nebyly v pořádku, přitom šlo o stejnou šarži,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz Jakl.

Hodnocení piv proběhlo v prostorách Břevnovského pivovaru, pořádala ho První pivní extraliga. V úvodním kole vyhodnotila komise jako jasně nejlepší světlý ležák z rakovnického pivovaru Bakalář. Na druhém místě se s odstupem umístil ležák Premium z pivovaru Klášter a třetí skončil Svijanský Rytíř. Jako čtvrtý postupující skončil ležák Premium z pivovaru Radegast.

Jak probíhá hodnocení?

Soutěž se skládá z pěti základních kol, kdy osm pivních znalců ochutnává v každém kole jedenáct vzorků ležáků českého typu, dále dvou kol semifinálových a finále po deseti pivech, které postoupily z kol základních. První pivní extraliga je neziskové občanské sdružení založené v roce 2010, které si klade za hlavní cíl střežení kvality českých piv českých, jejich srovnávání a hodnocení.

Na dalších, nepostupových místech, skončily: pátý ležák pivovaru Staropramen, šestý náchodský Premium Primátor, sedmá ústecká jedenáctka Zlatopramen, osmý až devátý světlý ležák z benešovského Ferdinanda a Premium třeboňský Regent a na posledních místech světlé ležáky Bernard a Samson.

Zdroj